bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 19 września 2019
  • 26 września 2019
  • wyświetleń: 1724

28. Czechowickie Prezentacje Filmowe w kinie Świt

Za nami:

Zapraszamy na kolejną edycję najstarszej cyklicznej imprezy filmowej, organizowanej w kinie Świt od roku 1992 - 28. Czechowickie Prezentacje Filmowe.Czechowickie Prezentacje Filmowe


ParasiteŻywot rodziny pana Ki-taeka nie należy do najbardziej udanych. Rodzice z dwójką dorosłych dzieci żyją w nędzy, wszyscy są bezrobotni, a przyszłość rysuje się tylko w szarych barwach. Jednak pomimo niedoli, potrafią być ze sobą blisko, kochać się i trwać w zgodzie - nikt tu nie krzyczy w desperacji "Jak żyć?!". Pewnego dnia otrzymują prezent od losu, który przepełnia ich nadzieją oraz wizją stałego dochodu. Syn Ki-woo zostaje polecony przez kolegę, studenta prestiżowego uniwersytetu, na dobrze płatną posadę korepetytora. Chłopak udaje się na rozmowę kwalifikacyjną do domu rodziny Parków, żyjących w zupełnie innym świecie. Pan Park jest właścicielem międzynarodowej firmy z branży IT, ma też piękną żonę Yeon-kyo. Spotkanie dwóch jakże odmiennych rodzin prowadzi do ciągu tragikomicznych wydarzeń.Czas trwania: 2 godz. 12 min.
Reżyseria: Joon-ho Bong
Scenariusz: Dae-hwan Kim, Joon-ho Bong
Gatunek: dramat
Produkcja: Korea Południowa
Obsada: Kang-ho Song (Gi-taek), Seon-gyun Lee (Prezes Park), Yeo-jeong Jo (Yeon-kyo), Woo-sik Choi (Gi-woo)

Młody AhmedTytułowy Ahmed od rozrywek czy kontaktów z rówieśnikami woli czytanie Koranu i naukę u zaprzyjaźnionego imama. Jego zachowanie wkrótce staje się problemem zarówno dla rodziny, jak i nauczycieli. Chłopiec nie podaje ręki kobietom, innowierców nie toleruje, jest głuchy na lamenty troskliwej matki, na dodatek zaczyna przejawiać skłonność do przemocy. To wszystko sprowadza go na złą drogę, a w rezultacie - do zakładu poprawczego. Otoczony znakomitą opieką, resocjalizowany na różne sposoby, pozornie traci swój rewolucyjny zapał. Ahmed pozostaje nieprzenikniony, z twarzą pozbawioną emocji wydaje się czasem wcieleniem czystości, kiedy indziej zaś czystego zła.1 godz. 24 min.
Reżyseria: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
Scenariusz: Luc Dardenne, Jean-Pierre Dardenne
Gatunek: dramat
Produkcja: Belgia
Obsada: Idir Ben Addi (Ahmed), Olivier Bonnaud, Myriem Akheddiou, Victoria Bluck

Van Gogh. U bram wiecznościNajnowszy film Juliana Schnabla to zmysłowa opowieść o najbardziej owocnym i zarazem najbardziej dramatycznym okresie życia Vincenta Van Gogha (Willem Dafoe). Malarz szuka nowego miejsca do życia. Za namową przyjaciela wyjeżdża z Paryża do Arles w Prowansji. Tam, zafascynowany feerią barw i grą światła, niedoceniany artysta tworzy swoje najsłynniejsze obrazy. Tam też, błąkając się po malowniczych polach, niosąc sztalugę, pędzle i farby, stopniowo popada w obłęd, a przy tym zyskuje pewność, że sensem jego życia jest sztuka. Film odkrywa tajemnicę jego zagadkowej śmierci i przedstawia jako człowieka z krwi i kości, pełnego sprzeczności, wspieranego przez ukochanego brata i przyjaciela Paula Gauguina, z którym pod koniec życia popadł w śmiertelny konflikt. Opowiada o człowieku, który godzi się z własnym przeznaczeniem i wbrew wszelkim przeszkodom do końca idzie swoją ścieżką.Czas trwania: 1 godz. 50 min.
Reżyseria: Julian Schnabel
Scenariusz: Julian Schnabel, Jean-Claude Carrière
Gatunek: biograficzny, dramat
Produkcja: Francja, Irlandia, Szwajcaria, USA, Wielka Brytania
Obsada: Willem Dafoe (Vincent Van Gogh), Rupert Friend (Theo Van Gogh), Oscar Isaac (Paul Gauguin), Mads Mikkelsen (Kapłan)

Wysoka dziewczynaLeningrad, jesień 1945 roku. Wojny już tu co prawda nie ma, na zewnątrz nie słychać wystrzałów i huku bomb, jednak podskórnie i tak będziemy czuć, że koszmar wcale się nie zakończył. Mieszkańcy miasta starają się wrócić do normalnego funkcjonowania, kobiety uwijają się jak w ukropie przy codziennych obowiązkach. Ekran pochłonęła najpierw cisza, później zaś subtelny, ale przeraźliwy dźwięk wydobywający się z gardła jednej z nich. Oto Ija (Wiktoria Miroszniczenko), pielęgniarka i tytułowa Wysoka dziewczyna, której ciało z powodu wojennej traumy zastyga w niepokojącym bezruchu. Z uwagi na fizjonomię nazywają ją Tyczką. Kobieta opiekuje się małym chłopcem, Paszką; choć wszyscy biorą ją za jego matkę, ta prawdziwa, Masza (Wasilisa Perelygina), dopiero wraca z frontu. Obie przyjaźnią się od czasu wspólnej służby w obronie przeciwlotniczej, obie muszą też odnaleźć się w nowej, wyjątkowo ponurej rzeczywistości. Wciąż buzuje w nich młodość, w ich otoczeniu pojawiają się mężczyźni, lecz to tylko fasada. I miasto, i ludzkie dusze jego mieszkańców cierpią. Z rozmaitych powodów - głodu, biedy, blizn na ciele, zanikającej w nich nadziei na lepsze jutro. Z życia Iji i Maszy znika także Paszka...Czas trwania: 2 godz. 10 min.
Reżyseria: Kantemir Balagov
Scenariusz: Kantemir Balagov, Aleksandr Terekhov
Gatunek: dramat
Produkcja: Rosja
Obsada: Viktoria Miroshnichenko (Iya), Vasilisa Perelygina (Masha), Andrey Bykov (Nikolay Ivanovich), Igor Shirokov (Sasha)

Portret kobiety w ogniuOpowieść o miłości wyprzedzającej swój czas i intymnej więzi zdolnej przełamać niejedno tabu, ubiera w kostium - akcja rozgrywa się w Bretanii w 1770 roku - jak najbardziej współczesne pragnienia i uczucia. Bohaterkami filmu są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Heloiza oraz przybyła z Paryża malarka, Marianna. Ta druga ma namalować portret tej pierwszej, ale w sekrecie: Heloiza nie chce bowiem pozować, buntując się w ten sposób przeciwko przymusowemu zamążpójściu. Marianna dyskretnie obserwuje swoją modelkę, intensywnie tworzy, ale niszczy kolejne wersje obrazu. Czuje, że nie pozna prawdziwego oblicza młodej kobiety tak długo, jak sama będzie ukrywać własne.Czas trwania: 2 godz.
Reżyseria: Céline Sciamma
scenariusz: Céline Sciamma
Gatunek: dramat historyczny
Produkcja: Francja
Obsada: Noémie Merlant (Marianne), Adèle Haenel (Héloïse), Luàna Bajrami (Sophie)

Niezbędna koniecznośćPierre Perdrix prowadzi spokojne życie w niewielkim, sennym francuskim miasteczku. Jak przystało na kapitana policji, każdy jego dzień jest perfekcyjnie zorganizowany, a przez to również przewidywalny. Przynajmniej do chwili, gdy nie ma kontaktu ze swoją rodziną.
Główny bohater wydaje się jedyną osobą, która jest w stanie trzymać najbliższych w ryzach. Po śmierci ojca prowadząca popularną audycję w radiu matka Pierre’a rzuciła się w wir płomiennych romansów, a jego starszy brat oddał się osobliwemu hobby. Rodzinne relacje mogą ulec zmianie z chwilą, gdy w okolicy pojawia się atrakcyjna i nieco tajemnicza Juliette.Czas trwania: 1 godz. 29. min.
Reżyseria: Erwan Le Duc
Scenariusz: Erwan Le Duc
Gatunek: komedia rom.
Produkcja: Francja
Obsada: Swann Arlaud (Pierre Perdrix), Maud Wyler (Juliette Webb), Fanny Ardant (Thérèse Perdrix)

Kobieta idzie na wojnęHalla mieszka w małym miasteczku i na co dzień jest dyrygentką lokalnego chóru. Nikt nie podejrzewa, że zawsze uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii Halla po godzinach prowadzi drugie życie. Ukrywając się pod pseudonimem "Kobieta z Gór", niczym superbohaterka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska.Czas trwania: 1 godz. 41 min.
Reżyseria: Benedikt Erlingsson
Scenariusz: Benedikt Erlingsson, Ólafur Egilsson
Gatunek: dramat, komedia, przygodowy
Produkcja: Francja, Islandia, Ukraina
Obsada: Halldóra Geirharðsdóttir (Halla / Ása), Jóhann Sigurðarson (Sveinbjörn), David Thor Jonsson (Pianista / Akordeonista), Magnús Trygvason Eliassen (Perkusista)

Między morzem a oceanemIsra i Cheito to dwaj bracia, którzy poszli bardzo różnymi ścieżkami w życiu. Kiedy Isra zostaje zwolniony z więzienia, a Cheito wraca do domu po długiej przygodzie z Marines, bracia spotykają się na wyspie San Fernando. To spotkanie przyniesie ze sobą pamięć o gwałtownej śmierci, jaką ich ojciec poniósł, gdy byli chłopcami, ale też będzie szansą na pogodzenie się z tym co się wydarzyło i na zbliżenie się do siebie.Czas trwania: 2 godz. 16 min.
Reżyseria: Isaki Lacuesta
Senariusz: Fran AraújoIsa Campo
Gatunek: dramat
Produkcja: Hiszpania
Obsada: Israel Gómez Romero (Isra), Francisco José Gómez Romero (Cheíto)

AngeloGłówny bohater, czarnoskóry Angelo, trafia do białych arystokratów, którzy chcą z niego "zrobić człowieka". Uczy się więc deklamować po francusku, nosić elegancki strój i grać na flecie, w czym osiąga maestrię. Jednak szybko chłopak przekracza granice tolerancji pań i panów z elity. Zostaje zdjęty ze sceny. Dojrzewa samotnie, próbując zrozumieć swój los, uczoną debatą zamierza zmienić poglądy możnych. Syn Afryki i mąż Europy wkrótce znajduje bliskich sobie, próbuje żyć na własnych zasadach.Czas trwania: 1 godz. 51 min.
Reżyseria: Markus Schleinzer
Scenariusz: Alexander Brom, Markus Schleinzer
Gatunek: dramat historyczny
Produkcja: Austria,, Luksemburg
Obsada: Makita Samba (Angelo 4), Alba Rohrwacher (Hrabina), Larisa Faber (Magdalena)

SibylSibyl, znudzona psychoterapeutka, wraca do swojej dawnej pasji, pisania. Jednak jej nowa pacjentka Margot,prowadząca burzliwe życie aktorka, okazuje się być źródłem inspiracji aż nazbyt kuszącym. W miarę jak zafacynowana do granic obsesji Sibyl coraz bardziej angażuje się w pełne zawirowań życie Margot, ożywają ulotne wspomnienia i terapeutka musi stanąć twarzą w twarz z przeszłością.Czas trwania: 1 godz. 40 min.
Reżyseria: Justine Triet
Scenariusz: Justine Triet, Arthur Harari
Gatunek: dramat, komedia
Produkcja: Francja
Obsada:Virginie Efira (Sibyl), Adèle Exarchopoulos (Margot Vasilis), Gaspard Ulliel (Igor Maleski)

Magiczne noceRzym, lato 1990 roku. Trwają Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Maradona eliminuje Włochów z finału, a carabinieri wyławiają z Tybru ciało uznanego producenta filmowego. Jego młoda kochanka wskazuje winnych - trzech początkujących scenarzystów. Antonino, Luciano i Eugenia trafiają na posterunek, gdzie spędzają intensywną noc. Na nowo przeżywają ostatnie burzliwe i emocjonujące 30 dni, które wywróciły ich życie do góry nogami.Czas trwania: 2 godz. 5 min.
Reżyseria: Paolo Virzì
Scenariusz: Paolo Virzì, Francesca Archibugi
Gatunek: komedia
Produkcja: Włochy
Obsada: Mauro Lamantia (Antonino Scordia), Giovanni Toscano (Luciano Ambrogi), Irene Vetere (Eugenia Malaspina)

Przedsprzedaż karnetów 50 zł (ulgowe) i 60 zł od 9 do 19 września. Od 20 września karnety w cenie 55 zł (ulgowe) i 65 zł. Karnety na 3 wybrane filmy Prezentacji - 30 zł w sprzedaży od 20 września. Bilety na wybrane filmy Prezentacji 10-15 zł w sprzedaży od 20 września.

aka / bielsko.info
źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.