bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 10 kwietnia 2012
  • wyświetleń: 2295

Festiwal "Euroshots" w BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Podczas jubileuszowej edycji festiwalu „Euroshorts 2011" w Galerii BWA w dniach od 11 do 13 kwietnia zaprezentowane zostaną krótkometrażowe filmy młodych autorów z całego świata, a także reklamy znanych twórców. Seanse będą rozpoczynać się o 18.00.

Euroshots BWA


W ciągu ostatnich 20 lat swojego istnienia festiwal dotarł z krótkimi filmami do ponad 50 polskich miast, zgromadził w salach kinowych prawie pół miliona widzów. Podczas projekcji prezentowane były zarówno filmy debiutantów, jak i retrospekcje mistrzów m.in. Petera Greenawaya, Romana Polańskiego czy Andrzeja Kondratiuka.

Festiwal przyjmuje co roku formę konkursu, na który nadsyłane są filmy z całego świata. Dotychczas wśród laureatów nagród „Euroshorts" były takie osobistości, jak: Magdalena Piekorz, Doug Conant, Michał Marczak, Lucina Gil, Olivier Klein, Filip Marczewski, Mike Vass, Marcos Buccini i inni twórcy.

Po listopadowej premierze w 2011 roku w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia" w Gdańsku replika festiwalu tradycyjnie wyruszyła w trasę, podczas której odwiedzi 15 polskich miast (w Galerii Bielskiej BWA festiwal zagości po raz dziewiąty).

W Galerii Bielskiej BWA zaprezentowanych zostanie 49 filmów krótkometrażowych - w środę oraz w czwartek odbędą się około 3-godzinne seanse z konkursowymi filmami młodych twórców. W piątek widzowie podczas 2-godzinnej projekcji obejrzą narodzone i wyróżnione fabuły, dokumenty i animacje, a także „Amerykański Film Reklamowy" - najnowszą taśmę z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, zawierającą wybrane, najlepsze światowe filmy reklamowe, zrealizowane przez wybitnych filmowców.

Podczas 20. edycji festiwalu triumfy święcili głównie twórcy pochodzący z Hiszpanii. Nagroda w kategorii filmu fabularnego została przyznana filmowi pt. „20 dolarów" („Twenty Dollars") w reż. Lam See Chita z Hong Kongu. Wśród filmów animowanych najlepszymi filmami okazały się: „To coś w kącie" („La cosa en la esquina") w reż. Zoe Berriatua a także „Ptasi chłopiec" („Birdboy") w reż. Alberto Vazqueza i Pedro Rivero z Hiszpanii. Spośród dokumentów zwyciężył film Beneta Romana z Hiszpanii pt. „Kobiety" („Femei"), a wśród filmów eksperymentalnych „Fatum" w reż. Pablo Millana, również z Hiszpanii. Wyróżnienie „Euroshorts 2011" dla młodego twórcy otrzymał Evelien Deroeck z Belgii za film „Malou albo mechaniczna wrogość (w C-dur)" („Malou ou l'hostilite mecanique (en Ut Majeur)). Grand Prix tegorocznego festiwalu trafiło do estońskiego reżysera Anu Aun za film „Nocna zmiana" („Vahetus").

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Młodego Kina w Warszawie. Komentarz do prezentacji wygłosi Przemek Młyńczyk - reżyser, dyrektor artystyczny festiwalu.

Bilet wstępu na jeden dzień kosztuje 6 zł; karnet 3-dniowy - 15 zł;
możliwa jest przedsprzedaż.

adv / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj