Rozrywka

  • 1 sierpnia 2018
  • 3 sierpnia 2018
  • wyświetleń: 3585

Pokaz filmu Elżbiety Jabłońskiej „Nowe Życie” z muzyką na żywo

Za nami:

W piątek, 3 sierpnia o godz. 18.00 zapraszamy do Galerii Bielskiej BWA na pokaz filmu Elżbiety Jabłońskiej „Nowe Życie”. Film „Nowe Życie” to 45-minutowy zapis rejsu statkiem, na którym artystka przewoziła zdobyty i odrestaurowany neon z lat 70. Starej reklamie świetlnej Elżbieta Jabłońska nadała nowe znaczenie, inicjując przy jego pomocy wiele wydarzeń w miejscach, w których był prezentowany. Do filmu muzykę na żywo zagra multiinstrumentalista, Wojciech Kotwicki.

neonowy napis "nowe życie"


Dziesięciometrowy neonowy napis „Nowe Życie” w latach 70. XX wieku oświetlał Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną w Trzeciewcu pod Bydgoszczą. Zapomniany neon w 2005 roku odkryła artystka Elżbieta Jabłońska. W 2009 roku artystce udało się przejąć podniszczoną reklamę świetlną spółdzielni i nadać jej nowe życie. Od tamtej pory neon w charakterze pracy artystycznej podróżuje z miejsca na miejsce, inicjując nowe zdarzenia. Był wielokrotnie eksponowany w przestrzeni publicznej, instytucjach, galeriach i muzeach, głównie polskich, ale też za granicą. W miejscach, w których się pojawia, staje się symbolem stanu gotowości do zmiany, otwarcia się na nieznane, poszukiwań nowych rozwiązań, ale wprowadza również zachęcający do refleksji kontekst w miejscach, które tracą swoje znaczenie.

Prezentowany film jest dokumentacją rejsu artystki z Nakła nad Notecią do Berlina, który odbył się w dniach 4-9 lipca 2016 roku. Wraz z artystką podróżował neon „Nowe Życie” - jego celem była prezentacja na wystawie „COMMON AF-FAIRS. REVISITING THE VIEWS AWARD - CONTEMPORARY ART FROM POLAND” przygotowanej przez Zachętę Narodową Galerię Sztuki, Deutsche Bank KunstHalle oraz Polnisches Institut Berlin.

Film „Nowe Życie” stanowi 45-minutową obserwację zmieniającego się krajobrazu, widzianego z perspektywy rzeki, składając się na spontaniczny, wrażeniowy zapis podróży. Podczas projekcji filmu muzykę na żywo wykona multiinstrumentalista, Wojciech Kotwicki. Film znajduje się w zbiorach Zachęty Narodowej Galerii Sztuki.

BM / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj