Rozrywka

  • 12 czerwca 2018
  • wyświetleń: 3684

Galeria Bielska BWA zaprasza niewidomych na wystawę

Za nami:

Galeria Bielska BWA zaprasza osoby niewidome i niedowidzące na specjalne oprowadzanie po wystawie "Kono Donkili", które odbędzie się w środę 13 czerwca o godz. 14.00. Jest to kontynuacja działań kulturalnych Galerii Bielskiej BWA, dzięki którym sztukę, z zasady wizualną, można poznawać poprzez dotyk (haptycznie).

niewidomi, bwa
Oprowadzanie dla niewidomych po wystawie Agaty Agatowskiej · fot. Krzysztof Morcinek / BWA


Pierwszy raz takie oprowadzanie odbyło się podczas wystawy rzeźby Agaty Agatowskiej "Dzień na Marsie" (8 marca - 2 kwietnia 2017). Uczestnicy wydarzenia, zarówno niewidomi i niedowidzący, jak i osoby widzące z nałożonymi na oczy specjalnie zaciemnionymi okularami, mogli wówczas za pomocą dotyku rozpoznawać prezentowane na wystawie postaci, a także dzielić się i wymieniać swoimi wrażeniami.

Podobnie będzie podczas oprowadzania po wystawie "Kono Donkili". Z kilkudziesięciu prezentowanych na wystawie eksponatów zostanie wybranych kilkanaście lalek afrykańskich, które niewidomi i niedowidzący będą mogli poznawać za pomocą zmysłu dotyku. To wyjątkowa możliwość dla tych osób, aby spotkać się ze sztuką, ponieważ rzadko można dotykać prace prezentowane na wystawach w galeriach i muzeach. Pomocnikami podczas poruszania się po wystawie oraz komentatorami poznawanych eksponatów będą pracownicy Galerii Bielskiej BWA - historycy sztuki i plastycy.

Wśród akcji zorganizowanych przez Galerię Bielską BWA, ułatwiających dostęp do sztuki osobom niewidomym i niedowidzącym były nie tylko oprowadzania po wystawie, ale również audiodeskrypcje wybranych prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA (dostępne na stronie internetowej http://www.kolekcja.galeriabielska.pl w zakładce Galeria z audiodeskrypcją).

Ariel Brończyk / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj