Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Rozrywka

  • 21 maja 2018
  • wyświetleń: 938

Wracają "Czuli Barbarzyńcy". Spotkanie z Aleksandrem Kaczorowskim

Stowarzyszenie "Czuli barbarzyńcy" zaprasza na spotkanie z Aleksandrem Kaczorowskim poświęcone jego najnowszej książce „Ota Pavel. Pod powierzchnią” . Spotkanie odbędzie w czwartek, 24 maja 2018r., o godzinie 17.30 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej (ul. Komorowicka 48, I piętro).

Uczestnikom spotkań cyklu „Czuli barbarzyńcy” Aleksandra Kaczorowskiego przedstawiać nie trzeba - mieliśmy przyjemność gościć go wielokrotnie - a wielbicielom literatury czeskiej nie musimy tłumaczyć, kim był Ota Pavel. Szerszemu gronu czytelników w Polsce książka Śmierć pięknych saren nie jest jednak dobrze znana, mało też na ogół wiadomo o postaci jej autora.

Tymczasem na życiu Oty Pavla wycisnął piętno wiek XX, jego prozę można czytać jako opowieść o pięknie i goryczy wspominania, o utracie i próbach ocalania własnego świata wbrew ciśnieniu dziejów. Dziennikarz sportowy, cierpiący na zaburzenia psychiczne, których tło stanowi Holokaust i doświadczenia jego rodziny podczas II wojny światowej, a jednocześnie wrażliwy, utalentowany pisarz, w krótkich opowiadaniach ukazujący to, za czym po trosze tęskni każdy człowiek - jest bohaterem nowej książki Aleksandra Kaczorowskiego.

Splot literatury, życia i historii interesował Aleksandra Kaczorowskiego już wcześniej, a szczególny wyraz znalazło to w biografiach Václava Havla i Bohumila Hrabala. Życie Oty Pavla umożliwia mu podjęcie tego tematu po raz kolejny. Dociekliwie i cierpliwie śledzi jego losy, odkrywa źródła, wnika w głąb, by przede wszystkim spróbować zrozumieć człowieka i pisarza. Kaczorowski dał się bowiem poznać jako biograf, który na własnej skórze doświadcza świata swego bohatera, który nie pisze opowieści wyłącznie przy biurku, ale idzie śladem, by jak najwięcej o opisywanym człowieku powiedzieć, by możliwie wiernie oddać rzeczywistość, by rozproszyć mgłę, wyjaśnić i skorygować narosłe i powierzchowne sądy. Jak w Słodkiej apokalipsie - biografii Hrabala - drogę rozpoczyna od dociekania okoliczności śmierci Oty Pavla. Będziemy rozmawiać o tym, jak powstawała opowieść o Pavlu, o rozterkach, sukcesach i niepowodzeniach biografa, o fascynacji i przygodzie, jaką jest wchodzenie w los drugiego człowieka.

Premiera książki Ota Pavel. Pod powierzchnią (Wydawnictwo Czarne), przewidziana jest na 16 maja - nasze spotkanie będzie zatem jedną z pierwszych rozmów jej poświęconych. Aleksander Kaczorowski o swojej pracy mówi zawsze ciekawie, z pełną rzetelnością, ale i ciepłym humorem, który czyni jego bohaterów bliskimi nam wszystkim. Gorąco zachęcamy do udziału w spotkaniu, zarówno naszych wiernych sympatyków, jak i wszystkich zainteresowanych literaturą czeską, opowieściami o życiu i twórczości.

Spotkanie odbędzie w czwartek, 24 maja 2018r., o godzinie 17.30 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej (ul. Komorowicka 48, I piętro). Na miejscu będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie oraz oczywiście autograf.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.