bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 22 lutego 2012
  • 10 marca 2012
  • wyświetleń: 2072

Wystawa prac Carole Benzaken

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Za nami:

Galeria Bielska BWA zaprasza na wystawę "Saviv, Saviv" francuskiej artystki Carole Banzaken. Wystawa trwa od 22 lutego do 25 marca.

Carole Benzaken
Carole Benzaken, Od drzwi do drzwi, akryl, olej, płótno, © ADAGP, Paris Courtesy of Galerie Nathalie Obadia, Paris /Bruxelles · fot. Carole Benzaken


Projekt „Saviv saviv" („Wokół, wokół"), odnoszący się do starotestamentowej Księgi Ezechiela, przygotowany został specjalnie dla Bielska-Białej, miasta, które mieszkająca w Paryżu artystka odwiedziła w 2009 roku, na zaproszenie Instytucji Kultury Ars Cameralis.

Odkrycie, że galeria sztuki powstała na zgliszczach synagogi, którą w połowie września 1939 roku zburzyli hitlerowcy, podziałało na Carole Benzaken jak wyzwanie.

„Znaleźć się tuż nad przepaścią, tak blisko tego, czego znieść się nie da - musiałam wrócić, żeby sfilmować, opracować tę wystawę, obok otwierającej się otchłani. Wrócić i zakończyć podróż na Auschwitz-Birkenau" - notowała artystka swoje emocje podczas pobytu w Bielsku-Białej.

Tworząc zręby idei bielskiej ekspozycji, sięgnęła do pism proroków, do proroctwa Ezechiela, mówiącego o przejściu przez dolinę śmierci i o zmartwychwstaniu.

„Ten tekst porwał mnie, poprowadził (...). To oczywiście tekst Ezechiela nadał tej wystawie tytuł, ale nie tylko - także połączenie wszystkich tablic wokół owej doliny pełnej wyschłych kości oraz przeistoczenie śmierci w pulsujące życie, tchnięte w kłącza pochyłych drzew, krwioobieg, z którego tryska całe to życie wokół".

Carole Benzaken jest niezwykle ważną postacią europejskiej sceny artystycznej. Krytycy zgodnie twierdzą, iż przyczyniła się do powrotu malarstwa na współczesną scenę artystyczną.
Podstawą jej pracy jest bank obrazów wyszukiwanych w prasie i mediach, są to także filmy i fotografie z jej własnych zbiorów. Działa równocześnie poprzez malowany obraz oraz cyfrowe medium. Bardzo wcześnie ulubioną formą jej dzieł stał się kształt zwoju.

Jej prace ozdabiają liczne kolekcje publiczne i prywatne we Francji i za granicą. Od 1993 roku reprezentowana jest przez galerię Nathalie Obadia.

lik / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj