bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Rozrywka

  • 15 maja 2018
  • wyświetleń: 3177

Pierwsza polska książka o "Katrinie". Wątek miłosny z Bielska-Białej

6 kwietnia 2018 roku na rynku ukazała się książka Kuby Kucharskiego "W uścisku Katriny". W książce, która opisuje tragiczne chwile w trakcie huraganu Katrina, pojawia się także bielszczanka i związany z nią wątek miłosny.

W uścisku Katriny
W uścisku Katriny · fot. materiały prasowe


"W uścisku Katriny" to książka bazująca na przeżyciach grupy polskich studentów, która w 2005 roku znalazła się w obliczu śmiertelnego zagrożenia, jakim było przejście huraganu Katrina nad Nowym Orleanem. Huragan ów stanowił jedną z największych w historii Stanów Zjednoczonych klęskę żywiołową, po której miasto przez wiele lat wracało do normalnego życia.

Jakub wyjeżdża do Stanów w ramach programu studenckiego Work & Travel. Zamiast do wymarzonego Nowego Jorku trafia jednak do Nowego Orleanu, gdzie ma podjąć pracę w parku rozrywki Six Flags. Pracują tu też inni uczestnicy tego programu, w tym Polacy.

Stopniowo Kuba poznaje blaski i cienie "amerykańskiego mitu" związane nie tylko z pracą, lecz przede wszystkim z samym Nowym Orleanem - miastem, do którego wciąż nie może się przekonać. Spotyka też dziewczynę z Bielska-Białej, która wywiera na nim niezwykle silne wrażenie, choć początek znajomości wcale nie zapowiada się obiecująco.

W uścisku Katriny
Autor książki "W uścisku Katriny" Kuba Kucharski · fot. materiały prasowe


- Po 9 latach od tamtych wydarzeń, została moją żoną. Sylwia, bo o niej mowa, pochodzi z Bielska-Białej, a na co dzień mieszkała z mamą i dziadkami w Lipowej, pod Żywcem. Dodam, że ja pochodzę aż z Mazur - a więc musieliśmy spotkać się na drugim końcu Świata, żeby być razem - mówi Kuba Kucharski.

Zmagania z nowoorleańską codziennością zakłóca niepokojąca wiadomość, że do miasta zbliża się niebezpieczny huragan. Po namowach sąsiadów studenci ewakuują się na stadion Superdome. Ta decyzja okazuje się zbawienna w skutkach, albowiem wkrótce ogromna woda niszczy wały powodziowe i centrum Nowego Orleanu zostaje całkowicie zalane. Teraz, wraz z kilkudziesięcioma tysiącami najbiedniejszych ludzi, w większości pochodzącymi ze społeczności afroamerykańskiej, stają się więźniami odciętego od świata Superdome.

Huragan mija, ale dopiero teraz wszyscy - i mieszkańcy Nowego Orleanu, i przyjezdni - zostają poddani najcięższej próbie. Ludzie stopniowo ulegają najniższym instynktom. Dochodzi do dantejskich scen, zaś kilkuosobowa polska grupa zaczyna walkę o przetrwanie.

- To nie jest pamiętnik z podróży, ale mocna lekcja życia - podsumowuje jeden z recenzentów książki, dziennikarz Jarosław Kuźniar.

Więcej informacji o autorze można odnaleźć na stronie www.kubakucharski.pl oraz na oficjalnym fanpage www.facebook.com/kucharski.kuba.

Konkurs

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.