Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Rozrywka

  • 18 grudnia 2017
  • 15 stycznia 2018
  • wyświetleń: 2520

Książnica Beskidzka: wernisaż wystawy "Klapki dla Gambii"

Za nami:

15 stycznia o godz. 17.00 w Książnicy Beskidzkiej odbędzie się wernisaż fotografii z wyprawy do Gambii i spotkanie z dr. Maciejem Kalarusem koordynatorem akcji społecznej "Klapki dla Gambii" zorganizowanej przez Koło Naukowe HORYZONT działające na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

"Klapki dla Gambii"
fot. Koło Naukowe HORYZONT


Akcja zorganizowana została latem 2017 roku. Grupa studentów spontanicznie rozpropagowała ideę, by pomóc afrykańskim dzieciom poprzez zbiórkę nowych plastikowych klapków, które następnie transportem samochodowym zostały przewiezione do samej Gambii. Inicjatywa od razu spotkała się z dużym zainteresowaniem.

W sumie zebranych zostało 680 par nowych kolorowych klapków. W połowie lipca transport wyruszył do Afryki i po przejechaniu prawie siedmiu tysięcy kilometrów dotarł szczęśliwie do Gambii.

gambia
fot. Maciej Kalarus


W Gambii klapki rozdawane były w różnych miejscach (na terenie całego kraju) dzięki pomocy i uprzejmości jednej z muzułmańskich szkół oraz parafii katolickiej.

W biednych afrykańskich krajach bardzo duża ilość dzieci (przeważająca większość) chodzi na co dzień boso i skaleczona stopa bardzo często jest źródłem infekcji, zakażeń i chorób. W skwarze lata ziemia jest gorąca, piach rozgrzany i wszystko parzy w stopy. Bardzo łatwo o zranienie i ukąszenie przez węże, skorpiony i różnego rodzaju insekty. Ponadto w porze deszczowej, kiedy na piaszczystych bezdrożach robią się kałuże i rozlewiska, dzieciom łatwiej pokonać te przeszkody po prostu w klapkach, a nie bosą stopą. ​

Podczas spotkania, dr Maciej Kalarus opowie o wyprawie i planach na kolejną edycję akcji.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.