Rozrywka

  • 27 kwietnia 2017
  • 19 maja 2017
  • wyświetleń: 7491

"Ciało, myśl, uczucia" - TyDzień Tańca w Bielsku-Białej

Za nami:

W sobotę, 29 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca. W Bielsku-Białej dzień ten wzbogacany jest wydarzeniami realizowanymi w projekcie TyDzień Tańca, wszechstronnie promującymi sztukę baletu, jednoczącymi wokół idei tańca artystów wielu dyscyplin, a także samych bielszczan.

balet, stopy
Zdjęcie z cyklu „Doskonałe“ · fot. Paweł Mszyca


Program tegorocznego Tygodnia Tańca pod hasłem „Ciało, myśl, uczucia” wypełnią: wernisaż wystawy fotografii, koncert skrzypcowy, warsztaty artystyczne, głośne czytanie baśni muzycznej i cykl wykładów.

- Człowiek żyjący w z zgodzie z samym sobą, uważa swoje ciało za piękne i użyteczne, rozumiejąc je, ceniąc i pracując nad jego rozwojem. Jest w równie dobrym kontakcie ze swoją czułością jak i ze swoją siłą, potrafi je odróżnić. Jeśli potrafimy kochać siebie samych, to zwykle potrafimy także kochać innych. W świecie, w którym dominuje chęć posiadania, sztuka dobrego życia nie jest łatwa do opanowania. Warto poświęcić chwilę na kulturę wyższą, odkryć lub odszukać piękno tak bardzo związane z ciałem, czyli sztukę baletu - mówi Aleksandra Skowrońska.

W piątek, 28 kwietnia o godzinie 18.00 w Klubokawiarni Aquarium w Galerii Bielskiej BWA zostanie otwarta wystawa fotografii Pawła Mszycy „Doskonałe“. W sesji zdjęciowej uczestniczyły adeptki sztuki baletu z Bielska-Białej i okolic.

- Chciałem sfotografować balet na łonie przyrody. Zazwyczaj widzimy piękne ciała tancerzy w zamkniętych pomieszczeniach. Byłem ciekaw, jak tancerki baletowe w swych ascetycznych strojach odnajdą się w obiektywie aparatu w przyrodzie - opowiada autor wystawy „Doskonałe” - Paweł Mszyca, 37-letni bielszczanin, podróżnik, grafik komputerowy, laureat kilku konkursów fotograficznych.

balet
Zdjęcie z cyklu „Doskonałe“ · fot. Paweł Mszyca


Po wernisażu rozpocznie się koncert skrzypcowy w wykonaniu Piotra Sadowskiego. Muzyka będzie wprowadzeniem do wykładu dr. hab. Wiesława Wójcika, filozofa i matematyka pt. „Współczesna filozofia ciała jako klucz do zrozumienia człowieka“.

W maju w Galerii Bielskiej BWA, w projekcie Tygodnia Tańca, odbędą się wykłady teologów Kościołów rzymskokatolickiego i ewangelickiego: ks. dr. Marka Studenskiego, wikariusza generalnego diecezji bielsko-żywieckiej oraz ks. dr. hab. Marka Uglorza, biblisty, wykładowcy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie na temat znaczenia ciała w odniesieniu do religii i filozofii, a także w codziennym życiu.

- Tańcem można życiu i światu przywrócić harmonię pomiędzy duchowością i cielesnością; zobowiązaniem i swawolą; męskością i kobiecością; dorosłością i dziecięcością; kosmosem i chaosem; czasem i wiecznością. Kwintesencją tańca jest balet - taniec aniołów - mówi Marek Uglorz.

W programie Tygodnia Tańca nie brakuje propozycji dla najmłodszych. W sobotę, 29 kwietnia w Galerii Bielskiej BWA od godziny 10.00 warsztaty artystyczne dla dzieci poprowadzi Małgorzata Krzempek. Będą wykonywane fragmenty kostiumów (m.in. skrzydła) dla młodych tancerek i tancerzy w rolach postaci z baśni muzycznej Siergieja Prokofiewa „Piotruś i wilk”. Głośne czytanie baśni Prokofiewa wraz z jej taneczną interpretacją rozpocznie się po zakończeniu warsztatów.

balet, stopy
fot. Paweł Mszyca


Kalendarium Tygodnia Tańca 2017 w Galerii Bielskiej BWA  • Piątek, 28 kwietnia, od godz. 18.00 − wernisaż wystawy fotografii Pawła Mszycy „Doskonałe“, koncert skrzypcowy Piotra Sadowskiego, wykład dr. hab. Wiesława Wójcika „Współczesna filozofia ciała jako klucz do zrozumienia człowieka“. Wystawa "Doskonałe" trwa do 21 maja.
  • Sobota, 29 kwietnia, od godz. 10.00 - warsztaty artystyczne prowadzone przez Małgorzatę Krzempek, głośne czytanie i interpretacja taneczna „Piotrusia i wilka” Siergieja Prokofiewa
  • Piątek, 12 maja, godz. 18.30 - wykład ks. dr. Marka Studenskiego "W drodze ku pełni człowieczeństwa. Taniec w procesie pełnego rozwoju człowieka"
  • Piątek, 19 maja, godz. 18.30 - wykład ks. dr. hab. Marka Uglorza


Na wszystkie wydarzenia 10. Tygodnia Tańca w Galerii Bielskiej BWA wstęp jest bezpłatny po rezerwacji telefonicznej w sekretariacie galerii, pod numerem: (33) 812-58-61 - od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.00.

---

Od 2008 roku TyDzień Tańca organizowany jest przez Studio Tańca Entrée. Pomysłodawczynią, organizatorką i uczestnikiem wielu wydarzeń jest Aleksandra Skowrońska, tancerka i założycielka Studia Tańca Entrée. Współorganizatorem wydarzenia jest Galeria Bielska BWA.

BM / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj