Rozrywka

  • 14 lutego 2017
  • 14 marca 2017
  • wyświetleń: 8017

Konkurs dla filmowców. Należy nakręcić film związany z jedną z ulic

Galeria Bielska BWA przedłuża termin przyjmowania 2-minutowych filmów do konkursu "Filmujemy Bielsko-Białą!" do niedzieli, 19 marca. Konkurs nie ma ograniczeń wiekowych i technicznych. Na zwycięzcę czekają atrakcyjne nagrody.

cygański las, olszówka
Konkurs dla filmowców. Należy nakręcić film związany z jedną z ulic · fot. bielsko.info


Aby wziąć udział w konkursie wystarczy nakręcić 2-minutowy film związany z jedną z ulic wybranych do tegorocznej, trzeciej edycji konkursu. Film należy umieścić w Internecie, a link przesłać organizatorom konkursu, którzy opublikują materiał na http://www.filmujemy-miasta.pl/bielsko-biala. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 17 marca.

Film zgłoszony do konkursu powinien dotyczyć jednej z wybranych ulic w niegdyś odrębnych miastach: Bielsku i Białej połączonych w 1951 roku. Tym razem są to: 1 Maja, Jana III Sobieskiego, Zapora i Olszówka - znajdujące się w Bielsku oraz Wyzwolenia, Górska, Komorowicka i Żywiecka - umiejscowione w Białej.

Przy ulicy 1 Maja istnieje wiele XIX-wiecznych budynków fabrycznych i willi właścicieli tych nieistniejących już przedsiębiorstw. Tędy biegła również, do roku 1926, część trasy linii tramwajowej wytyczonej w Bielsku w 1895 roku. Ulica Jana III Sobieskiego jest jedną z najdłuższych ulic w mieście. To fragment średniowiecznego traktu handlowego, którym przewożono sól z kopani w Wieliczce i Bochni na Morawy i Czechy. Tędy przechodził jeden z polskich oddziałów, by toczyć bój z Turkami w bitwie pod Wiedniem (1683).

Ulica Zapora łączy tereny mieszkalne z cennym przyrodniczo kompleksem leśnym, Doliną Wapienicy, przez który przepływa rzeka Wapienica z wybudowaną zaporą im. Ignacego Mościckiego. W tereny cenne przyrodniczo, w stronę masywu Szyndzielni, prowadzi także wytypowana do konkursu ulica Olszówka, stanowiąca oś rekreacyjnej części Bielska, gdzie można m.in. zobaczyć XIX-wieczne wille ówczesnej finansowej elity miasta.

Z zielenią i wypoczynkiem łączy się także ulica Górska, wzdłuż której znajdują się chętnie odwiedzane Bulwary Straceńskie i potok. Przy ulicy Wyzwolenia można odnaleźć budynki po dawnych gospodach i składach handlowych. Z kolei przy Komorowickiej jest jeszcze wiele parterowych wiejskich domostw z urokliwymi niszami i kamiennymi ławami przed wejściem.

Ostatnia z proponowanych ulic - Żywiecka, to skupisko wielu charakterystycznych obiektów dla Białej, jak zabytkowy kościół Opatrzności Bożej, klasztor Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, stadion i miejska elektrociepłownia.

Ciekawostki związane z wymienionymi ulicami mogą zachęcić uczestników konkursu do wnikliwszego spojrzenia na proponowane miejsca, odnajdywania ciekawych detali, snucia historii czy filmowych impresji. Użyty sprzęt i technika realizacji są dowolne, podobnie gatunek filmu: od dokumentu poprzez fabułę, eksperyment, kolaż po animację. Linki do filmów należy nadsyłać na adres: konkurs@filmujemy-bielsko-biala.pl.

Nadesłane prace oceni jury w składzie:
  • Małgorzata Łuczyna - artystka, zajmująca się fotografią, sztuką nowych mediów i różnymi formami działania w przestrzeni publicznej
  • Marcin Szendoł - założyciel i współwłaściciel telewizji Regionalna TV, dziennikarz, filmowiec, miłośnik sportów ekstremalnych i podróży.


Ulice do 3. Konkursu "Filmujemy Bielsko-Białą!" wytypował Jacek Zachara z Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego. W konkursie zostaną przyznane symboliczne nagrody finansowe i rzeczowe.

Ogłoszenie wyników nastąpi 21 marca 2017 roku w Galerii Bielskiej BWA w dniu inauguracji festiwalu filmów krótkometrażowych Euroshorts w Bielsku-Białej. Szczegółowy regulamin udziału w konkursie oraz prace nadesłane na dwie poprzednie edycje są na: http://www.filmujemy-miasta.pl/bielsko-biala.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj