bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 22 września 2016
  • 26 października 2016
  • wyświetleń: 3545

"Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu" - wernisaż wystawy

Za nami:

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej odbył się wernisaż wystawy: „Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu. Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego”.

Reklama

Otwarcie wystawy "Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu" · fot. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka


Otwarciu wystawy towarzyszył wykład Marka Łukasika, historyka Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach, który przybliżył zaproszonym gościom tematykę ekspozycji prezentującej wyniki prac ekshumacyjnych i identyfikacyjnych, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie oraz Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT).

Wyniki prac prowadzonych w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego "Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956" prezentują sylwetki zidentyfikowanych polskich bohaterów walczących o wolną Polskę. Dokumenty ikonograficzne są doskonałą lekcją historii, zawierają biogramy żołnierzy różnych organizacji polskiego podziemia niepodległościowego, którzy zamordowani katyńskim strzałem w tył głowy w latach 1944-1956 w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie pochowani zostali na terenie kwatery "Ł" Cmentarza Wojskowego przy ul. Powązkowskiej.

Tzw. "Łączka" była jednym z wielu miejsc, gdzie potajemnie grzebano ciała ofiar zamordowanych przez władze komunistyczne. Przywracając pamięć o żołnierzach walczących o niepodległą Polskę, pomordowanych przez UB, zwracamy im tożsamość celowo zatartą przez komunistów.

Wystawę można oglądać do końca października br. w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej przy ul. Komorowickiej 48.

BM / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.