bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Rozrywka

  • 5 lipca 2016
  • wyświetleń: 10229

Spersonifikowane postacie ptaków na nowym muralu - zdjęcia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj

W ubiegłym tygodniu zaprezentowano oficjalnie mural, który dla mieszkańców Bielska-Białej na pamiątkę 25-letniej współpracy między naszym miastem a Grand Rapids, stworzyli amerykańcy artyści.

Uroczyste odsłonięcie muralu przy ulicy Piłsudskiego · fot. UM Bielsko-Biała


Bielsko-Biała od 15 czerwca w ramach programu rezydencji artystycznych gości artystów z partnerskiego miasta Grand Rapids w stanie Michigan, USA. W trakcie swojego pobytu artyści: prof. Tim Fisher oraz jego studenci - Megan Jones i Sean Hamilton - stworzyli dla mieszkańców Bielska-Białej mural, będący równocześnie pamiątką jubileuszu 25-lecia współpracy pomiędzy naszymi miastami.

Projekt muralu autorstwa prof. Tima Fishera inspirowany był twórczością dwóch artystów: Maxa Ernsta (1891-1976) oraz Jeana Gerarda (1803-1847), którzy wykorzystywali w swych pracach spersonifikowane postaci ptaków, a sceny przedstawione na ich obrazach, na pozór rodzajowe, mają wydźwięk historyczny, społeczny i polityczny. Ptaki, z całą swą symboliką pojawiają się także w twórczości Tima Fishera; otoczone są pięknymi, soczystymi krajobrazami, bogatą roślinnością i kaskadami owoców.
Bielski mural przedstawia trzy postaci: ptaki-ludzie - to troje artystów, twórców muralu (prof. Tim Fisher i jego studenci: Sean Hamilton i Megan Jones).

Prezentują się jako troje skromnych artystów, niezamożnych przedstawicieli klasy średniej, którzy przyjechali do Bielska-Białej, aby pracować artystycznie i poznać miasto. Ptak stojący pośrodku “The Proud” (Dumny) - to symbol Bielska-Białej. Symbolizuje wiedzę, historię i wyjątkowość; z jednej strony oficjalny, ceremonialny, a z drugiej przepełniony dumą ze swojego wizerunku.

Wykorzystano też wizerunki zwierząt charakterystycznych dla Polski. Na muralu widać faunę amerykańską po lewej i europejską po prawej, co ma pokazać nasze narodowe starania o przetrwanie tych niezwykle ważnych elementów natury oraz naszą dbałość o nie. Ponadto, polskie maki okazały się być ciekawym, kontrastującym elementem całości. Z lewej strony muralu pojawia się żaba - amerykańscy artyści, zachwycili naszymi bielskimi żabami na frontonie kamienicy znajdującej się nieopodal.

W oficjalnej prezentacji muralu uczestniczyli; Z-ca Prezydenta Miasta Lubomir Zawierucha, Dyrektor Galerii Bielskiej BWA Agata Smalcerz, Dyrektor ZGM Anna Nawrocka oraz Naczelnik Wydziału Promocji Miasta Anna Zgierska wraz ze współpracownikami.

Organizatorami pobytu gości w Bielsku-Białej był Wydział Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wraz z Galerią Bielską BWA. Natomiast Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Bielsku-Białej pomógł wyznaczyć odpowiedni obiekt, na którym mogło powstać dzieło.

ab / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Murale, graffiti

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj