
Dzień pierwszy
Oficjalne festiwal zostanie otwarty w środę, 18 maja o godzinie 19.30 na dużej scenie Banialuki (w programie „Księga dżungli” Teatru Lalek Banialuka), ale festiwalowe wydarzenia będą się odbywały już od rana.
Najpierw Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki pokaże spektakl „Smacznego, proszę wilka..” - zabawną i mądrą sztukę Marty Guśniowskiej w reżyserii Mariana Pecki o przygodach Wilka i Zająca. Ich relacje będą nietypowe - Tutaj bowiem nie chodzi o to, by gonić króliczka... tzn. Zajączka, lecz się nim zaopiekować.
18 maja, godz. 9.00 i 12.00, Banialuka, scena na piętrze
Teatr Lalek Banialuka zaprezentuje brawurową „Księgę dżungli” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel w reżyserii Ewy Piotrowskiej.
18 maja, godz. 10.30, Banialuka, duża scena
Dzieci i dorosłych rozbawią „Praktyczne rady dla grzecznych dzieci” słoweńskiego teatru Lutkovno Gledališče z Mariboru - spektakl oparty na humorystycznych poradach Marka Twaina dla dziewczynek i dla młodzieży.
18 maja, godz. 11.30 i 16.00, Teatr Polski, mała scena
Bardzo intersująco zapowiada się „Ostatnia sztuczka Georges’a Méliesa” - przedstawienie legendarnego teatru Drak z HradcaKrálové w Czechach. To opowieść o francuskim pionierze kina, reżyserze, iluzjoniście i wynalazcy filmowych tricków, do dziś wykorzystywanych w kinie. Mélies spędził koniec życia w przytułku dla emerytowanych filmowców - i o tym właśnie opowiada zachwycający wizualniespektakl pełen czarodziejskich sztuczek i tricków i korzystający z nie tylko teatralnych konwencji. Kiedy po bohatera przychodzi Śmierć, Méliès nie ma zamiaru dobrowolnie »przejść« na drugą stronę i próbuje, chwytając się rozmaitych sztuczek, Śmierć oszukać. Ale ta okazuje się być niezłą iluzjonistką. Rozpoczyna się pojedynek pełen gagów, rodem z kina niemego, chwilami przeradzający się w danse macabre, a kończący się zwycięstwem Śmierci. Dusza Mélièsa unosi się do góry i trafia prosto w nakręcony przez niego w 1902 roku najsłynniejszy film Podróż na Księżyc. To bardzo piękna przenośnia - pisze Ilona Słojewska na portaluwww.teatrdlawas.pl.
18 maja, godz. 17.00, Teatr Polski, duża scena
Na placu przed Banialuką po raz pierwszy wystąpi Walny-Teatr, czyli Adam Walny ze swoim przedstawieniem pt. „Noe”. To rzecz o dyrygencie, który ma poprowadzić koncert z partytury „Potop”, ale po ucieczce muzyków orkiestry zostaje sam z instrumentami i zdezorientowaną publicznością. Ocalić wszystkich może tylko Arka, czyli wspólne tworzenie. Na to przedstawienie wstęp jest oczywiście wolny.
18 maja, godz. 18.15, plac przed teatrem Banialuka
20 maja, godz. 17.00, plac Chrobrego
W Książnicy Beskidzkiej pierwszego dnia o godz. 13.30 zostanie otwarta towarzysząca lalkowemu festiwalowi wystawa prac scenografki Julii Skuratovej pt. „Żywa książka”.