bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 30 marca 2016
  • 1 kwietnia 2016
  • wyświetleń: 2120

Galeria Bielska: wykład Jacka Proszyka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Za nami:

Okazuje się, że Jára Cimrman - największy czeski wynalazca, eksperymentator teatru, filozof i malarz gościł w Bielsku-Białej w 1898 roku. Kilka miesięcy temu zostały przypadkowo odnalezione dokumenty i obraz autorstwa Cimrmana, które zostaną zaprezentowane 1 kwietnia o godzinie 18.30 w Galerii Bielskiej BWA podczas wykładu.

Cimrman Jara - Zapad slunce
Cimrman Jara - Zapad slunce v Louisenthalu, Bielsko 1898


Prawdziwa gratka dla mieszkańców zainteresowanych nieznanymi kartami historii miasta. Jacek Proszyk podczas odwiedzin w domu bielskiego muzyka i konserwatora zabytkowych instrumentów Rafała „Gonzo” Gondka zauważył na ścianie w holu ciekawy i stary obraz. Sygnatura jednoznacznie wskazywała na autorstwo mistrza Járy Cimrmana. Na obrazie zachował się napis: „Západ slunce v Louisenthalu, Jára Cimrman, Bielitz 1898” czyli „Zachód słońca w Dolinie Luizy, Jara Cimrman, Bielsko 1898”.

Co ciekawe obraz cały utrzymany jest w kolorze pomarańczowego zachodu słońca i takie przedstawienie w 1898 roku jest znacznym wyprzedzeniem ekspresjonizmu abstrakcyjnego zwanego Color field painting (malarstwo barwnych płaszczyzn), który w Ameryce pojawił się dopiero w latach 50-tych XX w. Zatem odnaleziony obraz wpisze się w annały historii sztuki jako praca nowatorska, co dla czeskiego wynalazcy Jára Cimrman nie jest niczym nadzwyczajnym. Za pewne trudność w malowaniu mistrzowi sprawiała góra Palenica (wtedy zwana Spitzberg), która zawsze zasłania zachodzące słońce w Dolinie Wapienicy, a mimo to Jara Cimrman przezwyciężył i tę trudność.

Proszyk Jacek i obraz Cimrmana
Proszyk Jacek i obraz Cimrmana


Rafał „Gonzo” Gondek zdając sobie sprawę z ważności odkrycia niezwłocznie podarował obraz jednej z bielskich organizacji, która prosi o zachowanie jej nazwy w tajemnicy ze względu na ogromną wartość obrazu. Po raz pierwszy obraz zostanie publicznie pokazany w Galerii Bielskiej BWA w trakcie wykładu Jacka Proszyka. Prelegent jest pod wielkim wrażeniem dzieła i jak sam mówi: „Nigdy nie spodziewałem się, by czeski geniusz o którym od wielu lat i wielokrotnie rozmawiałem z bielskim historykiem Jackiem Trzeciakiem zostawił swój ślad w naszym mieście.”

Pisarz i dziennikarz Mariusz Szczygieł, który o Cimrmanie pisał w swojej książce „Laska nebeska” gdy dowiedział się o obrazie i spotkaniu w galerii zakrzyknął z zachwytu: Bomba! i przesłał serdeczne pozdrowienia.

Specjalne pozdrowienia i błogosławieństwo przekazał organizatorom spotkania sławny czeski aktor, komik i scenarzysta Zdeněk Svěrák, który jest propagatorem twórczości Járy Cimrmana. Zdeněk Svěrák występuje na deskach praskiego teatru Žižkovské divadlo Járy Cimrmana. Jego prace obejmują ponad 300 muzycznych dzieł, sztuk oraz ponad 10 filmów. Najbardziej znane w Polsce filmy to „Kola” nagrodzony Oscarem, „Szkoła podstawowa” nominowany do Oscara oraz „Butelki zwrotne”.

Jacek Proszyk - doktor nauk humanistycznych, religioznawca, miłośnik historii i kultury Śląska Cieszyńskiego, autor książek i artykułów dotyczących historii, kultury i religii. Pracownik Galerii Bielskiej BWA od 2015 r.

BM / bielsko.info, źródło: Galeria Bielska BWA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj