bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 1 kwietnia 2016
  • 22 kwietnia 2016
  • wyświetleń: 3440

Spotkanie z Allanem i Wiesławą Starskimi - finisaż wystawy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Za nami:

Galeria Bielska BWA zaprasza na finisaż wystawy Allan Starski - scenografia, Wiesława Starska - kostiumy oraz spotkanie z Wiesławą i Allanem Starskimi w środę, 20 kwietnia o godzinie 18.00.

Finisaż wystawy prezentującej projekty scenografii Allana Starskiego do filmów Romana Polańskiego: „Pianista”, „Oliver Twist” i niezrealizowanych „Pompei” oraz filmu „Hannibal. Po drugiej stronie maski” w reżyserii Petera Webbera. Ekspozycję współtworzą projekty kostiumów Wiesławy Starskiej, żony Allana Starskiego, do znanych filmów oraz przedstawień teatralnych i telewizyjnych: „Panny z Wilka” (reż. Andrzej Wajda), „Jakub kłamca” (reż. Peter Kassovitz) i „Wujaszek Wania” (reż. Aleksander Bardini). Wstęp na wydarzenie jest wolny. Wystawa trwa do 24 kwietnia.

Wystawa i spotkanie jest częścią programu III edycji Uczniowskiego Kongresu Kultury pod hasłem „Zawód filmowiec…” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jacka Krywulta. Pomysłodawcą i głównym organizatorem Kongresu jest IV Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Bielsku-Białej.

Allan Starski, projekt scenografii
Allan Starski, projekt scenografii oraz kadr z filmu „Hannibal. Po drugiej stronie lustra”


Allan Starski poprzez swoje wizje i pomysły scenograficzne potrafił niezwykle sugestywnie wprowadzać widza w świat przedstawiany w filmie. Za najlepszą scenografię zaprojektowaną w 1993 roku do filmu „Lista Schindlera” w reż. Stevena Spielberga Allan Starski otrzymał w1994 roku Oskara - Nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, a także Nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles oraz nominację do nagrody BAFTA - Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych.
Wielu światowej sławy reżyserów, zagranicznych i polskich, zapraszało Allana Starskiego do współpracy, co przynosiło wyjątkowe scenografie doceniane przez znawców filmu, a także widzów. Współpraca z Krzysztofem Kieślowskim zaowocowała scenografią do filmu „Bez końca” (1984). W 1987 roku Starski stworzył scenografię do brytyjsko-jugosłowiańskiego filmu telewizyjnego pt. „Ucieczka z Sobiboru” w reż. Jacka Golda, za którą otrzymał nominację do amerykańskiej nagrody Emmy, zwanej telewizyjnym Oscarem. Film opowiada o powstaniu więźniów w obozie zagłady w Sobiborze w czasie II wojny światowej.

Starski współpracował także z Agnieszką Holland, tworząc scenografię w filmach reżyserki „Europa, Europa” (1990) i „Plac Waszyngtona” (1997).

W ostatnich latach artysta aranżował intrygującą przestrzeń m.in. dla filmu „Hannibal. Po drugiej stronie lustra” w reż. Petera Webera (2007) i film o zagładzie Ormian „The Cut” w reż. Fatih Akim’a ( 2013). Jest autorem niepowtarzalnych scenografii w filmach Romana Polańskiego: „Pianista” (2002) i „Oliver Twist” (2005). Scenografia jego autorstwa w przejmującym filmie, będącym ekranizacją wspomnień kompozytora i pianisty Władysława Szpilmana, który przeżył warszawskie getto żydowskie podczas II wojny światowej - z Adrienem Brody w roli głównej - otrzymała wiele prestiżowych nagród filmowych, m.in. francuskiego Cezara i polskiego Orła (2003). Stworzona przez Starskiego wizja zrównanego z ziemią miasta oraz sceneria dla heroicznej walki bohatera z głodem, śmiercią i okrucieństwem, przejdzie - tak, jak i cały film - do historii kina, do dokumentów i obrazów Zagłady.


Allan Starski, projekt scenografii
Allan Starski, projekt scenografii oraz kadr z filmu „Hannibal. Po drugiej stronie lustra”


Wielokrotnie do pomysłów Allana Starskiego sięgał Andrzej Wajda - ich współpraca rozpoczęła się w 1976 roku. Starski zrealizował scenografię do takich dzieł Wajdy, jak m.in.: „Człowiek z marmuru” (1976), „Bez znieczulenia” (1978), „Panny z Wilka” (1979) - film ten otrzymał nagrodę za scenografię na 6. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, „Człowiek z żelaza” (1981), „Danton” (1982), „Pierścionek z orłem w koronie” (1992) czy do „Pana Tadeusza” (1999), którego scenografię nagrodzono polskimi Orłami.
Ostatnio Starski stworzył scenografię do filmu „Pokłosie” (2012) w reż. Władysława Pasikowskiego (nagrodzony Orłem za scenografię).

Allan Starski urodził się 1 stycznia 1943 roku w Warszawie, jako syn Ludwika Starskiego, znanego scenarzysty i autora tekstów popularnych piosenek, związanego z kinem przed i po drugiej wojnie światowej. Jest absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1969), gdzie studiował wystawiennictwo. Pasjonował się rysunkiem. Związał się z filmem - rozpoczął jako asystent scenografa, natomiast jako samodzielny scenograf zadebiutował w 1973 roku w filmie Ryszarda Bera „Chłopcy”. Starski jest autorem scenografii filmowych, ale też teatralnych - przy jego udziale powstały np. „Rozmowy z katem” (reż. Andrzej Wajda, Teatr Powszechny w Warszawie) a także przedstawienia Teatru Telewizji, m.in. „Czarownice z Salem” Artura Millera (reż. Zygmunt Hübner).
Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a także Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej. W 2013 roku za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2015 roku odsłonił swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Gwiazd na Piotrkowskiej.


Allan Starski, projekt scenografii
Allan Starski, projekt scenografii do filmu „Oliver Twist”


W 2013 roku, wespół z Ireną A. Stanisławską, wydał książkę pt. „Scenografia”. Snuje w niej opowieść o pasji swego życia - scenografii, a także o kulisach powstawania największych światowych produkcji, publikuje wiele unikalnych dokumentów, rysunków, szkiców i zdjęć.

Tak o książce mówi Allan Starski: - „To bardzo osobisty podręcznik, który powstał z potrzeby podzielenia się z przyszłymi i młodymi scenografami moją wiedzą i doświadczeniem. Dobry scenograf musi być kreatywnym twórcą i sprawnym rzemieślnikiem. To on przekłada na język filmu wizję reżysera i operatora, pamiętając o zachowaniu realiów, pilnując kosztów i... broniąc własnych pomysłów inscenizacyjnych”.
Allan Starski mieszka w Warszawie.

Wiesława Starska jest kostiumografem, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członkiem Polskiej Akademii Filmowej, z urodzenia bielszczanką (1945). Autorka projektów kostiumów do filmów, w tym do produkcji, w których Allan Starski tworzył scenografię, np. Andrzeja Wajdy: „Człowiek z marmuru” (1976), „Panny z Wilka” (1979), „Człowiek z żelaza” (1981), Korczak” (1990) i „Pierścionek z orłem w koronie (1992); Agnieszki Holland „Europa, Europa” (1990) i „Bez Końca” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. W roku 1999 zrealizowała kostiumy do amerykańskiego filmu „Jakub Kłamca” z Robinem Williamsem w roli głównej. Autorka - wespół z Allanem Starskim - scenografii do spektakli teatralnych i spektakli telewizyjnych, jak np. „Ławeczka” w reż. Macieja Wojtyszki (1988), „Wujaszek Wania” w reż. Aleksandra Bardiniego (1980) - za którą otrzymała nagrodę na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie (1980), czy „Czarownice z Salem” w reż. Zygmunta Hübnera (Nagroda Główna za scenografię i kostiumy na XX Kaliskich Spotkaniach Teatralnych w1980 roku). Po roku 2000 projektowała wraz z Allanem Starskim, w teatrze Syrena scenografie i kostiumy do sztuk teatralnych „Hipochondrycy 1 i 2” oraz „Pajęcza Sieć” w reż. Wojciecha Malajkata . W ubiegłym roku powróciła do współpracy z reżyserem Maciejem Wojtyszko i Allanem Starskim, projektując kostiumy do sztuki „Wytwórnia Piosenek” w Teatrze Powszechnym w Łodzi. W latach 2008-2013 wykładowczyni kostiumografii w Warszawskiej Szkole Filmowej.


Allan Starski, projekt scenografii
Allan Starski, projekt scenografii do filmu „Oliver Twist”

BM / bielsko.info, źródło: Galeria Bielska BWA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj