bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 31 marca 2016
  • 8 kwietnia 2016
  • wyświetleń: 1249

Fotografia Waldemara Jama w BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Za nami:

W piątek, 8 kwietnia nastąpi otwarcie wystawy najbardziej znanych cykli fotograficznych Waldemara Jama: „Symfonia słoneczna”, „Gry wojenne”, „Paralaksa”, „Podróże”, „Peryferia”, „Manele”.

Waldemar Jama
Waldemar Jama, z cyklu Peryferia Słup Chorzów, 2013, fotografia barwna


Waldemar Jama urodził się w 1942 roku w Praszce. Studiował na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu, dyplom w pracowni prof. Stefana Wojneckiego obronił w 1999 roku. Fotografią zajmuje się od początku lat 60. W latach 60. zrzeszony był w Katowickim Towarzystwie Fotograficznym, od 1973 roku należy do ZPAF. Przez wiele lat prowadził zajęcia z zakresu fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Gdańsku, obecnie w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. W 2005 roku uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych.

W twórczości wykorzystuje do eksperymentów i przetworzeń dawną fotografię, negatywy. Inspiracją jest dla niego także awangarda, z której doświadczeń stara się korzystać i którą komentuje, niekiedy ironicznie. Wypowiada się zarówno w stylu dokumentalnym („Fantomy” - opowieść o strachach na ptaki), jak i inscenizacyjnym (cykle: „Auschwitz”, „Wizerunki”).

Autor wielu wystaw indywidualnych, brał udział w licznych wystawach zbiorowych. W Bielsku-Białej prezentował swoje prace na dwóch wystawach indywidualnych w Galerii B&B: „Wizerunki i podróże” w 1992 i „Strachy” w 1996 roku, a także na Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa „Bielska Jesień” w Galerii Bielskiej BWA w 2001 roku, na której uzyskał wyróżnienie. Stypendysta MKiS w latach 1985 i 1998, odznaczony m.in. srebrnym medalem „Gloria Artis” w 2009 roku. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach publicznych w Polsce i za granicą. Mieszka i pracuje w Katowicach.

BM / bielsko.info, źródło: Galeria Bielska BWA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj