Najpopularniejsze

  • 26 lutego 2025
  • wyświetleń: 5121

Za granicą trwa wojna. Czy bielszczanie są chronieni?

Trzecia rocznica agresji Rosji na Ukrainę stawia przed samorządami szereg istotnych pytań dotyczących bezpieczeństwa mieszkańców. W tym kontekście radna Małgorzata Chrząszcz zwróciła się do władz Bielska-Białej z prośbą o informacje na temat schronów dostępnych dla mieszkańców.

schron
fot. zdjęcie ilustracyjne, pixabay.com


- Proszę o informację, czy miasto Bielsko-Biała posiada aktualnie zinwentaryzowane miejsca w schronach dla mieszkańców Bielska-Białej - zaapelowała do władz Bielska-Białej radna Małgorzata Chrząszcz, podkreślając znaczenie bezpieczeństwa w obliczu rosnących zagrożeń.

Radna zwróciła uwagę na wcześniejsze zasoby, które miasto miało do dyspozycji.

- Wiem, że kilka lat temu miasto dysponowało ponad 100 schronami dla 13 tysięcy mieszkańców. Proszę o informację, czy od tego czasu coś się zmieniło i ile miejsc przybyło - poprosiła.

Chrząszcz wyraziła również nadzieję na to, że deweloperzy inwestujący w Bielsku-Białej będą brali pod uwagę bezpieczeństwo mieszkańców.

- Mam nadzieję, że deweloperzy, którzy tak chętnie swoje duże inwestycje lokują w naszym mieście, również dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i w tych inwestycjach powstają także miejsca schronowe - stwierdziła.

W odpowiedzi na te zapytania, prezydent Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski, odniósł się do kwestii ochrony ludności.

- Nowa ustawa z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej reguluje zagadnienie związane z ochroną ludności na obszarze całego kraju, województwa oraz gminy - poinformował Klimaszewski.

Zaznaczył, że przepisy ustawy określają odpowiedzialność instytucji państwowych za powiadamianie ludności o zagrożeniach oraz organizowanie ćwiczeń dla służb obrony cywilnej.

Prezydent wskazał również na trudności w realizacji niektórych działań.

- Brak rozporządzeń do ustawy uniemożliwia wszczęcie procedury w urzędzie o uznaniu obiektów za obiekty zbiorowej ochrony - zauważył.

Dodał, że "zgodnie z przepisami prawa, za obiekty zbiorowej ochrony uznane będą obiekty budowlane istotne dla ochrony ludności gminy przed zagrożeniami".

- Budowle ochronne będą ewidencjonowane w Centralnej Ewidencji Obiektów Zbiorowej Ochrony, której dysponentem będzie Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej - powiedział prezydent, dodając, że dane w tej ewidencji nie będą stanowiły informacji publicznej.

Na zakończenie, Klimaszewski zapewnił, że "jednym z priorytetów władz miasta jest ochrona ludności na terenie miasta Bielska-Białej".

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.