Najpopularniejsze

 • 24 marca 2024
 • wyświetleń: 340

Przyczyny i leczenie fałdów anodermalnych

Materiał partnera:

Fałdy anodermalne (fałdy okołoodbytnicze lub fałdy brzeżne odbytu) to przerośnięte fałdy skórne w okolicy odbytu. Leczenie fałdów anodermalnych może obejmować leczenie zachowawcze lub metody instrumentalne.

Przyczyny i leczenie fałdów anodermalnych


Przyczyny powstawania fałdów anodermalnychNaturalny proces starzenia się skóry prowadzi do utraty elastyczności i jędrności skóry, co może prowadzić do tworzenia się fałdów anodermalnych. Inne przyczyny rozwoju fałdów brzeżnych odbytu:

 • nadmierne napięcie mięśni odbytu, na przykład w wyniku przewlekłych zaparć lub napinania podczas wypróżniania;
 • ciąża i poród - mogą wpływać na strukturę i elastyczność skóry w okolicy odbytu, co zwiększa ryzyko powstawania fałdów;
 • przewlekłe zakażenia skóry w okolicy odbytu, takie jak grzybica lub infekcje bakteryjne;
 • zaburzenia i zmiany hormonalne (na przykład menopauza);
 • predyspozycje genetyczne;
 • nadmierne stosowanie agresywnych detergentów lub częste używanie papieru toaletowego o dużej szorstkości.


Brak aktywności fizycznej może przyczynić się do zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego, co prowadzi do zaparć. Nadmierna masa ciała może wywierać dodatkowy nacisk na okolicę odbytu, co wpływa na tworzenie się fałdów skórnych.

Fałdy anodermalne - leczenie zachowawczeW celu zdiagnozowania i doboru metody leczenia fałdów okołoodbytniczych należy skonsultować się z lekarzem proktologiem. Leczenie zachowawcze fałdów anodermalnych obejmuje:

 • farmakoterapię - stosowanie miejscowych preparatów, takich jak kremy lub maści zawierające kortykosteroidy, substancje przeciwbólowe lub przeciwwirusowe, w zależności od przyczyny rozwoju fałdów;
 • modyfikacje stylu życia - zmiany w diecie, zwiększenie spożycia błonnika i płynów, zmniejszenie wysiłku podczas wypróżnień, regularne ćwiczenia fizyczne.


Ważne jest przestrzeganie zasad higieny, regularne oczyszczanie i osuszanie obszaru okołoodbytniczego. Lekarz zaleci także unikanie drażniących detergentów, mydeł lub chemicznych substancji, które mogą podrażniać skórę. Pacjent powinien również unikać siedzenia przez długi czas i noszenia ciasnych ubrań, które mogą uciskać obszar odbytu i zwiększać wilgotność.

Metody usuwania fałdów anodermalnychIstnieje kilka skutecznych metod usuwania fałdów anodermalnych, z których każda może być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Wyspecjalizowane metody terapeutyczne stosuje się w celu złagodzenia dyskomfortu i poprawy estetyki okolic odbytu. Sposoby usuwania fałd anodermalnych:

 1. Podanie toksyny botulinowej typu A, która działa poprzez paraliż mięśni w obszarze odbytu, zmniejszając napięcie i zmniejszając widoczność fałdów.
 2. Zastosowanie kwasu hialuronowego, który działa jako wypełniacz, poprawiając objętość i gładkość skóry w obszarze fałdów anodermalnych. Zabieg zapewnia natychmiastowe rezultaty, które utrzymują się przez kilka miesięcy.
 3. Zaawansowane techniki chirurgiczne. W przypadkach bardziej zaawansowanych może być konieczne zastosowanie metod chirurgicznych. Chirurgiczne usunięcie nadmiaru skóry i tkanki podskórnej w obszarze odbytu pozwala na wygładzenie skóry i redukcję fałdów.


Inną opcją chirurgiczną jest wykorzystanie technik laserowych, które pozwalają na precyzyjne odparowanie nadmiaru tkanki skórnej, co prowadzi do redukcji fałdów anodermalnych. Wybór odpowiedniej opcji terapeutycznej powinien być dokładnie omówiony z lekarzem specjalistą, aby zapewnić najlepsze rezultaty dla pacjenta.