Najpopularniejsze

  • 1 maja 2024
  • wyświetleń: 304

Ekologiczne rozwiązania w IT - co warto wiedzieć?

Materiał partnera:

Postęp technologiczny niesie za sobą ogromne udogodnienia dla społeczeństwa, nowe wynalazki ułatwiają pracę oraz pomagają w codziennym życiu. Niestety, innowacje często mają destrukcyjny wpływ na środowisko. Jak temu zapobiec? Wiele firm prowadzi swoją działalność z ukierunkowaniem na ochronę przyrody. Zarządy wdrażają procedury, które mają na celu zoptymalizować wszystkie procesy tak, by były bardziej przyjazne dla natury. Czy dziedzina IT ma wpływ na środowisko? Oczywiście! Sprawdźmy, jakie działania w branży informatycznej wspierają przyrodę.

Ekologiczne rozwiązania w IT - co warto wiedzieć?


IT a ekologia

Z dbałości o ochronę środowiska naturalnego, w branży IT wykształcił się termin „Green IT”, oznaczający „zieloną informatykę”. Idea ta polega przede wszystkim na zmniejszeniu zużycia energii, emisji dwutlenku węgla oraz odpadów elektronicznych, poprzez ich ponowne wykorzystanie w recyklingu. Przykład takich rozwiązań dają najpotężniejsze przedsiębiorstwa. Do końca dekady Google ma zamiar korzystać jedynie z bezemisyjnych źródeł energii, a Microsoft planuje zasilanie swojego centrum danych energią wodorową. Do zasad „Green IT” zalicza się również redukcja liczby służbowych delegacji, czy ograniczenie drukowania w biurach.

Szukasz stabilnej i ciekawej pracy w IT? Wejdź na the:pro!

Ekologiczne rozwiązania dla firmy

Co jeszcze można zrobić, by branża IT była bardziej przyjazna dla środowiska? Skutecznym sposobem na wprowadzanie ekologicznych rozwiązań jest wirtualizacja serwerów. Korzystanie z fizycznych serwerów ma dwa podstawowe minusy - zużywanie ogromnej ilości energii do ich chłodzenia oraz zajmowanie dużej przestrzeni. Przeniesienie danych do wirtualnej chmury jest nie tylko dobrym ekorozwiązaniem, lecz też skutecznie ułatwia pracę, usprawniając obieg dokumentów. Z danych można korzystać w formie elektronicznej, odtwarzając je na urządzeniach, nie trzeba ich drukować, oszczędzając tym samym sporą ilość papieru.

Zakup sprzętów używanych

Popularnym ostatnio trendem stosowanym przez wiele przedsiębiorstw, jest zakup urządzeń używanych. Firmy chętnie korzystają z tego rozwiązania, gdyż często stan techniczny i wydajność sprzętu poleasingowego, czy z drugiej ręki jest taki sam jak nowego. Kupno urządzeń używanych stanowi dużą oszczędność dla firmy pod względem finansowym, a przede wszystkim ma to zbawienny wpływ na środowisko, bo przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów.

Naprawa niedziałającego sprzętu

Zbyt szybkie tempo życia nie pozwala na chwile przestoju w pracy. Gdy potrzebny sprzęt szwankuje - niejednokrotnie korzystniej dla pracodawcy jest zakupić nowe urządzenie niż oddać je do profesjonalnego serwisu. Wynika to z braku czasu na oczekiwanie na diagnozę i naprawę sprzętu. Szybki zakup nowego telefonu lub komputera w obecnych czasach nie jest problemem finansowym dla firm, lecz stanowi duży problem dla środowiska naturalnego. Kolejne, wyrzucone urządzenie to szkodzący przyrodzie odpad. Niedziałający sprzęt nie zawsze oznacza nieodwracalne uszkodzenie. Być może należy wymienić tylko jeden element, zastosować formatowanie lub wprowadzić aktualizację. Z dbałości o środowisko naturalne należy wziąć pod uwagę to rozwiązanie - lepiej zweryfikować awarię i podjąć próbę naprawienia urządzenia, niż od razu je wyrzucić.

Na https://www.pracuj.pl/ czeka na Ciebie mnóstwo ofert pracy z sektora IT i nie tylko!

Podsumowanie

Branża IT kojarzy się z wysoce energochłonną działalnością, urządzenia wymagają ciągłego zasilania, a materiały, z których są zbudowane nie ulegają naturalnemu rozkładowi. Na szczęście coraz częściej wprowadzane są rozwiązania, dzięki którym działania firm można nazywać proekologicznym podejściem.

Chcesz obliczyć wysokość wynagrodzenia dziennego, tygodniowego, miesięcznego, a nawet rocznego? Skorzystaj z kalkulatora godzinowego.