Reklama

Najpopularniejsze

  • 20 września 2023
  • wyświetleń: 10986

Powstanie długo oczekiwana ścieżka rowerowa? Sąsiedzi zapowiadają budowę

To inwestycja długo oczekiwana nie tylko przez mieszkańców Czechowic-Dziedzic, ale także Bielska-Białej. Na 2024 rok jest zaplanowana budowa ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Białek, od Komorowic do ul. Bestwińskiej.

Czechowice,CzechowiceDziedzice,Rzeka,Białka,Lato,Lipiec,LoveCzecho,LoveSilesia,fotodnia,instagram
Na zdjęciu rzeka Biała widziana z mostu przy ulicy Bestwińskiej w Czechowicach-Dziedzicach. To właśnie tutaj rozpoczynałaby się nowa ścieżka rowerowa do Komorowic · fot. mp / bielsko.info


Przypomnijmy, o planach budowy ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Białej na bielskim odcinku portal bielsko.info pisał między innymi w artykule "Ścieżka rowerowa doprowadzi tylko do granicy z Czechowicami". O inwestycję dopytywała wtedy radna Urszula Szabla.

- Ścieżka ta dochodzi do skrzyżowania z ulicą Mazańcowicką i tak się urywa. Kontynuacja jej do granicy z Czechowicami-Dziedzicami była w zamyśle i urzędu miasta u w pragnieniach mieszkańców, dlatego zwraca się z zapytaniem o stan przygotować do jej realizacji - napisała przedstawicielka bielszczan w swej interpelacji.

Projektowana przez MZD ścieżka zakończy swój bieg na granicy z gminą Czechowice-Dziedzice w rejonie przeprawy przez Białą przy ulicy Sejmowej.

Teraz dowiadujemy się więcej na temat budowy ścieżki rowerowej wzdłuż Białej na jej czechowickim odcinku. Pojawił się on na sierpniowym posiedzeniu Komisji Gospodarki i Rozwoju Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. O planach mówił zastępca burmistrza tego miasta Paweł Mrowiec.

- Jest szansa pozyskania dofinansowania inwestycji w wysokości około 8 mln zł. Ścieżka o długości 2,8 km będzie częścią krajowej trasy rowerowej W-17. Następnie zostanie wykonane odpowiednie oznakowanie od ul. Bestwińskiej, poprzez ul. Zabiele, ul. Dębową do MOSiR i dalej ul. Chałupniczą aż do Goczałkowic-Zdroju - zapowiedział samorządowiec.

Jak dodał czechowicki radny Krzysztof Szczypka, obecnie powstaje koncepcja wybudowania ścieżki rowerowej wzdłuż Białej od granicy Komorowic. Trwają rozmowy z właścicielami działek znajdujących się na trasie ścieżki.

O więcej informacji w tej sprawie portal czecho.pl poprosił w czechowickim Urzędzie Miejskim. Jak przekazano serwisowi, budowa zakłada wykonanie ścieżki rowerowej od granicy z miastem Bielsko-Biała do ul. Bestwińskiej wzdłuż rzeki Białej, zgodnie z opracowaną w 2021 roku "Koncepcją rozwoju ścieżek rowerowych na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice".

Ścieżka rowerowa wzdłuż Białki (Białej) w rejonie ulicy Grażyńskiego w Bielsku-Białej
Ścieżka rowerowa wzdłuż Białej w rejonie ulicy Grażyńskiego w Bielsku-Białej · fot. mp / bielsko.info


Jak podkreślono, "ścieżka rowerowa na pewno nie będzie wykonana z kostki brukowej", a koncepcja zakłada powstanie jednego miejsca obsługi rowerzystów (MOR).

- Planowana ścieżka rowerowa wzdłuż rzeki Białej stanowić będzie element trasy rowerowej krajowej W17. W związku z tym musi być połączona od południa z miastem Bielsko-Biała, a od północy z Wiślaną Trasą Rowerową - dodaje Urząd Miejski.

Aktualnie trwają uzgodnienia z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie w celu wyrażenia zgody na przebieg ścieżki rowerowej wzdłuż Białej. Wniosek o dofinansowanie inwestycji powinien być złożony do końca 2023 roku.

- Po otrzymaniu dofinansowania przystąpimy do ogłoszenia przetargu na realizację inwestycji w trybie projektuj i buduj - podsumowuje Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Ścieżki rowerowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj