Najpopularniejsze

  • 11 maja 2023
  • wyświetleń: 587

Astygmatyzm a soczewki kontaktowe - czy to dobre rozwiązanie dla osób z astygmatyzmem?

Materiał partnera:

Niezborność jest jedną z najpopularniejszych wad wzroku. Powoduje ona tzw. widzenie za mgłą, a także trudności w rozróżnianiu kształtu przedmiotów. Na szczęście, tę wadę wzroku, podobnie jak inne można korygować za pomocą odpowiednich okularów. Dla wielu osób wygodniejszym rozwiązaniem okazują się jednak szkła kontaktowe. Czy więc można je nosić przy zdiagnozowanej niezborności?

soczewkitoryczne
fot. Freepik


Niezborność - czym jest ta wada wzroku?



Zdiagnozowanie wady wzroku jaką jest niezborność, może wzbudzić wiele obaw wśród pacjentów. Jednak pod tym pojęciem kryje się nic innego, jak tylko astygmatyzm. Zaliczany jest on do najczęściej występujących wad, zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Można więc zastanowić się, co to jest astygmatyzm? Otóż jest to przypadłość, w której jeden z elementów aparatu wzroku - najczęściej rogówka lub soczewka - posiadają zdeformowany kształt. W wyniku tej nieprawidłowości, odbierany obraz nie jest przekazywany w optymalny sposób na siatkówkę. Staje się on niewyraźny oraz rozmazany.

Po czym można rozpoznać niezborność?



Astygmatyzm - objawy zwykle są dość typowe i łatwe do zauważenia. Oczywiście pojawienie się symptomów wskazujących na tę dolegliwość uzależnione jest od stopnia jej zaawansowania. W początkowym stadium, astygmatyzm może objawiać się poprzez:

  • "zakręcanie się" linii prostych;
  • brak wyraźnego widzenia konturów przedmiotów zarówno z mniejszej jak i z większej odległości;
  • lepsze widzenie linii poziomych niż pionowych lub odwrotnie;
  • częste mrużenie oczu celem poprawy ostrości widzenia.


Dodatkowo, astygmatyzm może objawiać się także częstym łzawieniem i pieczeniem oczu. W bardziej zaawansowanych stadiach tej wady wzroku może dojść do zaburzeń orientacji w przestrzeni lub nawet chronicznych bóli głowy.

Jakie są metody leczenia niezborności?



Astygmatyzm jest wadą wzroku, a nie chorobą oczu. Wobec tego, warto mieć świadomość tego, że nie da się jej wyleczyć. Mianem "leczenia" określa się zazwyczaj próby skorygowania kształtu elementów aparatu wzrokowego i normalizację obrazu padającego na siatkówkę oka. Osoby z astygmatyzmem powinny udać się na konsultację lekarską, a następnie specjalista zaleci odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe.

Jakie soczewki można nosić przy astygmatyzmie?



Osoby ze zdiagnozowaną niezbornością często mogą zastanawiać się, czy noszenie soczewek kontaktowych jest możliwe? Okazuje się, że jak najbardziej. Będą one wygodną i dyskretną metodą korekcji tej wady wzroku. Astygmatyzm można korygować przy pomocy specjalnych szkieł torycznych. Takie soczewki kontaktowe są całkowicie bezpieczne, a jednocześnie skutecznie poprawiają widzenie.

Czym różnią się szkła toryczne od tradycyjnych?



Soczewki na astygmatyzm wyróżniają się przede wszystkim swoim kształtem. Przypominają one przecięty na pół obwarzanek lub półksiężyc. Tradycyjne soczewki kontaktowe posiadają bardziej okrągłą i opływową powierzchnię. Dodatkowo, warto zauważyć, że soczewki kontaktowe przeznaczone do leczenia astygmatyzmu mają różnorodną grubość w poszczególnych miejscach. Dzięki temu są one w stanie korygować padanie obrazu na siatkówkę.