
Najpopularniejsze
- 12 marca 2023
- wyświetleń: 1232
Transport drożeje - niepełnosprawni zostają w domach
Wzrastające koszty transportu rykoszetem trafiają w osoby niepełnosprawne. Mają one kłopot z dotarciem do Środowiskowego Domu Samopomocy w Bestwinie. A to bardzo ważny dla nich ośrodek.

Bielski radny Karol Markowski, po informacji rodziców osób niepełnosprawnych z Komorowic, które od początku roku zostały pozbawione dojazdu do „Centrum" Środowiskowego Domu Samopomocy w Bestwinie, podjął interwencję w Ratuszu. Jak podkreśla, dowóz osób niepełnosprawnych do ŚDS był do tej pory realizowany przez Komunikację Beskidzką.
- Komunikacja Beskidzka od wielu lat dowoziła grupę osób niepełnosprawnych korzystających na co dzień z „Centrum" Środowiskowego Domu Samopomocy z Placu Niemczyka w Komorowicach do Bestwiny. Od stycznia tego roku na skutek decyzji Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego kursy te zostały zlikwidowane. Według mojej wiedzy przedstawiciele BZPG uznali, że nie będą dopłacać do transportu niepełnosprawnych mieszkańców Bielska-Białej - opisuje radny.
Jak podkreśla, rodziców niepełnosprawnych osób, których sprawa dotyczy nie stać na samodzielne pokrycie kosztów dojazdu do Bestwiny.
- W konsekwencji ich podopieczni zostali pozbawieni możliwości profesjonalnej opieki w specjalistycznym ośrodku oraz kontaktu z rówieśnikami. W związku z powyższym proszę Pana Prezydenta o rozważenie możliwości dofinansowania takiego transportu bądź interwencję w Beskidzkim Związku Powiatowo-Gminnym i podjęcie próby wspólnego rozwiązania tego palącego problemu - zaapelował przedstawiciel mieszkańców.
W odpowiedzi Piotr Kucia, zastępca prezydenta Bielska-Białej poinformował, że „zarówno przepisy ustawy o pomocy społecznej, jak też rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie środowiskowych domów samopomocy, nie obligują gminy do zapewnienia transportu uczestnikom zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy”.
- To sam ŚDS, może, ale nie musi zapewniać usługi transportowej uczestnikom. Środowiskowy Dom Samopomocy „Centrum” nie świadczy usługi transportowej. Niemniej jednak miasto Bielsko-Biała zapewnia transport do ŚDS „Centrum” w ramach zadania zleconego w otwartym konkursie ofert dla minimum 20 osób z niepełnosprawnością intelektualną. W 2023 r. na to zadanie zostały przeznaczone środki w wysokości 147.336 zł. (w 2022 roku - 130.000,00 zł) - poinformował wiceprezydent.
Dodał, że „Stowarzyszenie Twoje Zdrowie, które realizuje usługę transportu do ŚDS ‘Centrum’, w styczniu br. dowoziło podopiecznych z Komorowic oraz Hałcnowa do Ośrodka w Bestwinie. Jednak środki przeznaczone na realizację zadania przy obecnych kosztach transportu nie wystarczają na pokrycia dodatkowego kursu”.
- Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny w piśmie z 24 października 2022 r. poinformował, że z uwagi na rosnące koszty świadczenia usług publicznego transportu zbiorowego zmuszeni są do optymalizacji siatki połączeń. Została przedstawiona oferta dowozu 7 osób będących mieszkańcami miasta do ŚDS-u w 2023 r. Koszt usługi wynosić miał 59.241 zł. W związku z trudną sytuacją finansową miasta nie było możliwości partycypowania w kosztach świadczenia usługi - wyjaśnia Kucia.
Ale, jak dodał, „podczas spotkania 16 stycznia br. w Środowiskowym Domu Samopomocy ‘Podkowa’ - filia przy ul. Milusińskich 6 w Bielsku-Białej Pan Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej poinformował Panią dyrektor Joannę Brzozowską-Papugę, o planach umożliwienia pozyskania środków na indywidualny transport dla uczestników środowiskowych domów samopomocy oraz warsztatów terapii zajęciowej”.
- Pani dyrektor pozostaje w kontakcie z biurem poselskim. Ponadto sprawdzono możliwość pozyskania środków z Unii Europejskiej. Podczas spotkania z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego uzyskaliśmy informację, że nie ma możliwości finansowania usługi transportu do ŚDS ze środków z UE. Umożliwienie uczestnictwa osobom z niepełnosprawnością w zajęciach
w ŚDS „Centrum” oraz korzystania z terapii jest kwestią bardzo ważną. Liczę, że plany przedstawione przez Pana Stanisława Szweda zostaną szybko wdrożone w życie, tak aby umożliwić udział osobom z niepełnosprawnością w terapii zajęciowej, a ich rodzinom aktywny udział w życiu zawodowym oraz społecznym - podkreślił zastępca prezydenta Bielska-Białej.
ZOBACZ TAKŻE

3 miliony złotych dla organizacji wspierających osoby z niepełnosprawnościami

Psychologiczne wsparcie po powodzi dla niepełnosprawnych i ich opiekunów

[FOTO] Udogodnienia dla osób ze szczególnymi potrzebami w Urzędzie Miejskim

Złota rączka dla seniora. To już trzeci rok funkcjonowania

(Nie)widoczne rowerowe piktogramy mogą prowadzić do niebezpieczeństwa

Mają dość hulajnogowego chaosu na ulicach
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.