Najpopularniejsze

  • 15 listopada 2022
  • 19 listopada 2022
  • wyświetleń: 3257

Nie będzie nowych "linii turystycznych" MZK

Powstała inicjatywa, by w Bielsku-Białej stworzyć tzw. linie turystyczne komunikacji miejskiej. Miałyby one spowodować mniejsze natężenie ruchu samochodów na terenach górskich. Jednak według przedstawicieli Ratusza zmiany na trasach przejazdu linii nr 7 i 10 w zaproponowanym kształcie "nie są uzasadnione do wdrożenia".

Autobus MZK Bielsko-Biała linii nr 10
Autobus MZK Bielsko-Biała linii nr 10 · fot. Wydział Komunikacji UM BB


W sprawie utworzenia tzw. linii turystycznych, czyli dostosowania komunikacji publicznej do potrzeb ruchu turystycznego swoją interpelację złożył bielski radny Rafał Ryplewicz.

- W związku z wciąż rozwijającym się ruchem turystycznym w górskim paśmie bielskiego odcinka Beskidów wraz z grupą inicjatorów proponujemy dostosowanie rozkładu i zasięgu wybranych kursów dwóch linii autobusowych MZK w Bielsku-Blałej do potrzeb osób korzystających z uroków terenów rekreacyjnych znajdujących się w granicach miasta. Mając na uwadze potrzebę ograniczenia natężenia ruchu pojazdów spalinowych u podnóża gór oraz zoptymalizowanie wykorzystania miejsc parkingowych w tym obszarze tj. parkingów przy ul. Tartacznej w Wapienicy, ul. Czołgistów i ul. Pocztowej na Błoniach oraz kompleksu parkingów przy al. Armii Krajowej I ul. Karbowej, zlokalizowanych w pobliżu bardzo popularnych turystycznie obszarów, proponujemy korektę przebiegu wybranych kursów dwóch linii autobusowych MZK nr 7 i 10. Zmiany w organizacji wskazanych linii autobusowych mają na celu umożliwienie turystom przemieszczanie się pomiędzy parkingami bez konieczności używania swojego samochodu - wyjaśnia przedstawiciel mieszkańców.

Jak opisuje, "modyfikacja dla linii nr 7 polega na korekcie trasy przejazdu tj. dojazdu również do pętli przy ul. Zapora. Wydłuży to trasę o ok. 5 km co zajmie ok. 15 minut Modyfikacja dla linii nr 10 polega na korekcie trasy przejazdu tj. dojazdu także do pętli przy al. Armii Krajowej. Wydłuży to trasę o ok. 10 km co zajmie ok. 20 minut. W załączeniu przesyłam graficzne plany modyfikacji".

- Przykładowo osoba, która dojedzie na parkingi pod Dębowcem przy al. Armii Krajowej lub ul. Karbowej będzie miała możliwość skorzystania z KL Szyndzieini, przejścia przez Kołowrót Stefankę, na Błonia powrotu „dziesiątką" do parkingu przy al. Armii Krajowej. Inna możliwość to przejście z Szyndzielni przez Matnią lub bezpośrednio do Wapienicy i przejazd powrotny „siódemką" pod Szyndzielnię. Podobne rozwiązania turysta będzie mógł zastosować pozostawiając samochód na parkingach przy ul. Czołgistów, ul. Pocztowej oraz ul. Tartacznej i wędrując po szlakach Stefanki, Szyndzielni oraz Dębowca - podaje radny.

- Zdajemy sobie sprawę, że korekta tras będzie stanowiła obciążenie finansowe dla MZK. Uważamy jednak, że będzie to dobrze spożytkowany wydatek - stwierdził Ryplewicz.

Według Piotra Kuci, zastępcy prezydenta Bielska-Białej, zmiany na trasach przejazdu linii nr 7 i 10 w zaproponowanym kształcie "nie są uzasadnione do wdrożenia".

- Linia nr 10 jest podstawową linią stanowiącą trzon w układzie sieci komunikacyjnej w Bielsku-Białej, zapewniającą kluczowe połączenie do północnej części Wapienicy (rejon licznych zakładów pracy i Parku Przemysłowego), natomiast linia nr 7 jest istotną linią o charakterze uzupełniającym kursującą w regularnych interwałach czasowych - stwierdził.

Jak opisał, wydłużenie trasy przejazdu linii nr 10 w postaci wjazdu kieszeniowego na przystanek „Szyndzielnia" spowodowałoby wydłużenie trasy przejazdu o 7,6 wzkm — czyli wzrost aż o 53 procent długości trasy (w stosunku do podstawowego przebiegu trasy) oraz zwiększenie czasu przejazdu o ok. 20 minut. Wydłużenie trasy przejazdu linii nr 7 w postaci wjazdu kieszeniowego na przystanek „Wapienica Zapora" spowodowałoby wydłużenie trasy przejazdu o 5 wzkm — czyli wzrost o 30 procent długości trasy (w stosunku do podstawowego przebiegu trasy) oraz zwiększenie czasu przejazdu o ok. 14 minut.

Koszty wydłużenia obu linii o wskazany zakres pracy przewozowej szacuje się na ok. 2 mln zł netto rocznie.

Wiceprezydent przypomniał, że latem w weekendy wprowadzany jest na liniach nr 1 i 8 nowy rozkład jazdy a na linii nr 16 dodatkowy autobus wahadłowy, co zapewnia dojazd do terenów rekreacyjnych "Doliny Wapienicy".

raz / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.