bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 2 października 2022
  • wyświetleń: 958

Bielskie szkoły w ogólnopolskim konkursie. Mają szansę na 50 tys. zł

Bielskie przedszkola, szkoły podstawowe i średnie walczą 
o nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych. Do programu, organizowanego przez Fundację Odzyskaj Środowisko przystąpiły m.in. Szkoła Podstawowa nr 37, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego, Szkoła Podstawowa nr 29. Pozostałe bielskie placówki oświatowe wciąż mają szansę zgłosić się do konkursu. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali w lutym 2023 roku.

Reklama

20 pojemników na elektroodpady pojawiło się w Bielsku-Białej
20 pojemników na elektroodpady pojawiło się w Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


By wziąć udział w ogólnopolskim programie wystarczy wypełnić krótkie zgłoszenie, w którym wypełniamy dane szkoły, adres, miasto oraz imię i nazwisko Koordynatora. To on będzie czuwał nad działaniami w danej placówce. W kolejnym kroku należy przygotować fotorelację z czerwonym pojemnikiem na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w roli głównej.

Trzeci i najważniejszy punkt programu to zbiórka elektrycznych śmieci . Elektroodpady to wszystkie sprzęty, które były zasilane energią elektryczną z sieci lub bateriami. Za zgromadzone elektryczne śmieci w trakcie zbiórek, w zależności od ich rodzaju, przyznawane są punkty np. za zużytą lodówkę 30 punktów, za stary telewizor 7 punktów, a za tonery 2 punkty. Punktacja w systemie nalicza się automatycznie. Szkoła, która zbierze największą ilość punktów, wygrywa 50 tysięcy złotych. Zbiórki przeprowadzane są we współpracy z profesjonalnymi zakładami przetwarzania MB Recycling i Maya Victory.

- W naszych domach i mieszkaniach zgromadziliśmy ponad 20 milionów sztuk elektrośmieci, dlatego najwyższy czas zrobić porządek i przekazać je do recyklingu. 
Z części przekazanych materiałów powstaną ule z charakterystycznymi czerwonymi daszkami oraz dzieła sztuki w nurcie trash art.” - podkreśla Malwina Szwarc z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Główną ideę programu jest zaangażowanie uczniów na rzecz selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci. - Chcemy pokazać praktyczny wymiar edukacji ekologicznej - oprócz wiedzy teoretycznej potrzebne są konkretne działania, dlatego zachęcam wszystkie szkoły do rejestracji w programie. Pokażcie, że łatwo jest być eko. Nagroda w wysokości 50 000 złotych być może czeka właśnie na Was - dodaje.

Nauczyciele, którzy włączą się w akcję, jako koordynatorzy szkolni, ale także rodzice dający przykład swoim dzieciom, to środowisko społeczne, które tworzy idealne miejsce i czas dla wykreowania lokalnych liderów w dziedzinie ekologii. Najlepsi z nich przez Fundację Odzyskaj Środowisko zostaną zaproszeni do stałej współpracy, aby mogli dzielić się swoimi pomysłami i doświadczeniami w zakresie edukacji ekologicznej. Jest to o tyle ciekawe, że lokalni liderzy często poprzez swój przykład i małą zmianę korzystnie wpływają na świat przyrody, a miasta dzięki ich zaangażowaniu stają się bardziej smart. Dlatego zgłoś swoją szkołę do udziału w programie - bądź eko i daj przykład innym.

Program Polska Stolica Recyklingu skierowany jest do miast uczestniczących w projekcie Elektryczne Śmieci. Wszystkie szczegóły wraz z regulaminem i harmonogramem znajdują się na stronie www.polskastolicarecyklingu.pl.

Bielskie szkoły w ogólnopolskim konkursie. Mają szansę na 50 tys. zł
Bielskie szkoły w ogólnopolskim konkursie. Mają szansę na 50 tys. zł · fot. Materiały prasowe

mp / bielsko.info

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.