bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 27 września 2022
  • wyświetleń: 960

VIII LO z Bielska-Białej z patronatem Instytutu Psychologii UJ

Instytut Psychologii UJ objął patronatem klasy z wykładową psychologią w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Hanny Chrzanowskiej w Bielsku-Białej. Uczennice i uczniowie zyskają możliwość uczestnictwa w specjalnych wykładach, prezentacjach laboratoriów oraz opiekę merytoryczną naukowców z Ingardena 6 w Krakowie.

Reklama

VIII LO z Bielska-Białej z patronatem Instytutu Psychologii UJ
VIII LO z Bielska-Białej z patronatem Instytutu Psychologii UJ · fot. Materiały prasowe


- Misją naszego Instytutu jest nie tylko prowadzenie badań, ale i społeczna odpowiedzialność nauki. Współpraca z liceami to jeden z przykładów tego, jak otwieramy się na otoczenie społeczne - mówiła dr hab. Aleksandra Gruszka-Gosiewska, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, zastępczyni dyrektora Instytutu Psychologii.

Porozumienie w tej sprawie w połowie września podpisali dr hab. Jacek Nowak, dziekan, profesor Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. Przemysław Bąbel, dyrektor Instytutu Psychologii UJ oraz Ewa Gawęda, dyrektorka VIII Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej. Wczoraj współpracę zainaugurowano dwoma wykładami w Instytucie Psychologii, które zostały przygotowane specjalnie dla licealistów i licealistek.

Krytyczne myślenie i kreatywność- Studia, które prowadzimy w Instytucie Psychologii UJ, są wymagające, ambitne i pomyślane jako coś więcej niż sam proces dostarczania wiedzy. Najlepsza wiedza na niewiele się zdaje, jeśli nie będzie jej towarzyszyć myślenie - krytyczne i kreatywne.  Dlatego staramy się uczyć otwartości, tolerancji na to, że rzeczywistość jest złożona, i wzajemnego szacunku - dodaje Gruszka-Gosiewska.

Program studiów w Instytucie Psychologii UJ przygotowuje zarówno do wykonywania zawodu psychologa klinicznego lub psychoterapeuty, jak i samodzielnej pracy naukowej. Dzięki programowi Diamentowy Grant najlepsi mogą zdobyć tytuł doktora przed uzyskaniem magisterium. Do tej pory studenci i studentki Instytutu otrzymali aż pięć takich grantów.

- Jesteśmy przekonani, że dzięki współpracy z najlepszymi liceami młodych doktorów będzie więcej - podkreśliła prof. Gruszka-Gosiewska. Jak mówiła, Instytut realizuje społeczną misję Uniwersytetu, współpracując z liceami spoza Krakowa i innych największych ośrodków akademickich.

Międzyregionalna współpracaPorozumienie patronackie to ważne wydarzenie dla VIII Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej. Jak wyjaśnia dyrektorka szkoły: - Naszym mottem jest hasło Z szacunkiem do wiedzy i człowieka. Dlatego skupiamy się na aktywizacji naszych uczniów i uczennic poprzez realizowanie projektów społecznych (m. in. w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii) oraz przygotowanie ich do mądrego zdobywania wiedzy i umiejętności, czemu służą również prowadzone w klasach pierwszych cykliczne zajęcia z technik szybkiego i efektywnego uczenia się.

Ponadto VIII Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej nacisk kładzie na kształcenie w przedmiotach przyrodniczych, wspomaganych intensywną nauką języka polskiego i języków obcych. - Fundamentem efektów nauczania są wzajemne dobre relacje w środowisku szkolnym. Sprzyjają one rozwojowi młodych ludzi i ułatwiają pracę nauczycielom. W zaskakującej nas rzeczywistości, szukając sposobów na pokonywanie trudności, widzimy szansę na fachowe wsparcie we współpracy z Instytutem Psychologii UJ. Już pierwsze kontakty uświadomiły nam celowość tych działań - dodaje dyrektor Gawęda.

Nauka społecznie odpowiedzialnaCo wyróżnia krakowską psychologię przy Ingardena 6? - Instytut Psychologii UJ prowadzi badania na najwyższym światowym poziomie i specjalizuje się w badaniach eksperymentalnych. Nasz zespół liczy ponad 70 badaczy i badaczek i realizuje ponad 60 grantów o łącznej wartości 70 mln złotych. Pracownicy i pracownice Instytutu publikują przede wszystkim w języku angielskim, w tym ponad 70 publikacji rocznie w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej - mówi prof. Malwina Szpitalak, która kieruje studiami psychologicznymi. - Oprócz tego okna budynku wychodzą na najpiękniejszy park w Krakowie, a z auli na ostatnim piętrze w dobrą pogodę zobaczymy Tatry - dodaje.

mp / bielsko.info

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.