bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 23 września 2022
  • 25 września 2022
  • wyświetleń: 2342

Kolejny głos ws. podręcznika HiT w bielskich szkołach. Tym razem PiS

Podręcznik do nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość, który ma być wykorzystywany w szkołach średnich, budzi wiele emocji. Nie krył ich bielski radny Dariusz Michasiów. Tymczasem do władz miasta trafiła kolejna interpelacja na temat kontrowersyjnej publikacji - tym razem bielskiego Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Reklama

gimnazjum nr 15, sala, szkoła, klasa
Kolejny głos ws. podręcznika HiT w bielskich szkołach. Tym razem PiS · fot. bielsko.info


Bielski radny Dariusz Michasiów podczas sierpniowej sesji rady miasta nie szczędził słów krytyki na temat budzącego wiele kontrowersji podręcznika profesora Wojciecha Roszkowskiego do nowego przedmiotu Historia i teraźniejszość.

- Książka ta obejmuje lata 1945-1979. Publikacja została przygotowana przez byłego eurodeputowanego PiS pana prof. Roszkowskiego . Ministerstwo Edukacji Narodowej podczas pisania podstawy programowej powołało skład ekspertów i było to trzech radnych PiS-u natomiast pozostałe osoby to członkowie Komitetu Honorowego Lecha Kaczyńskiego. Na siedmiu ekspertów tylko jeden reprezentował Centralną Komisję Egzaminacyjną. W mojej ocenie jest to podręcznik szkolny do nowo wymyślonego przez partię PiS przedmiotu którego celem jest upolitycznienie edukacji. Historia jest nauką. W nauce kluczowe jest pokazanie zróżnicowanych stanowisk‚ opinii czy też poglądów - wskazał radny.

Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Tymczasem Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości również wystosował do władz Bielska-Białej swoją interpelację w sprawie podręcznika.

- W stosunku do podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego rozpętała się w Polsce niczym nieuzasadniona nagonka mająca na celu zdeprecjonowanie tego opracowania, jak i jego autora poprzez formułowanie nieznajdujących oparcia w rzeczywistości oskarżeń o upolitycznianie edukacji. W nurt ten wpisał się także jeden z radnych związanych z pana środowiskiem politycznym (prezydenta Jarosława Klimaszewsiego - przyp.red.), który w skierowanej do pana prezydenta interpelacji zwrócił się o "zadbanie o spokój w szkołach (...)". Rozumiemy, bo tak wynika z kontekstu ww. wystąpienia, że spokój w szkołach miałby wstać osiągnięty poprzez niepolecanie nauczycielom podręcznika autorstwa prof. Roszkowskiego. To w istocie nawoływanie do niezgodnych z przepisami prawa oświatowego działań, gdyż to nie prezydent miasta, lecz nauczyciel w sposób autonomiczny nie poddawany żadnym naciskom powinien decydować o tym, jaki podręcznik wybrać do nauczania danego przedmiotu, w ramach wykazu opiniowanego przez radę pedagogiczną - napisali radni z PiS.

Przypomnijmy jednak, w odpowiedzi na złożoną w tej sprawie do władz miasta interpelację radnego Dariusza Michasiowa zastępca prezydenta Bielska-Białej Piotr Kucia poinformował, że decyzję o wyborze podręcznika kompatybilnego z podstawą programową danego przedmiotu podejmuje nauczyciel uczący określonego przedmiotu, a wykaz podręczników wybrany przez nauczycieli danej szkoły jest opiniowany przez jej radę pedagogiczną.

- Nauczyciel ma swobodę w doborze środków i materiałów, za pomocą których ma zrealizować podstawę programową nauczanego przedmiotu. Nowy przedmiot wprowadzony w roku szkolnym 2022/2023 do szkół ponadpodstawowych o nazwie Historia i teraźniejszość, który ma zastąpić Wiedzę o społeczeństwie — w odniesieniu do wyboru podręcznika — będzie się kierował tymi samymi procedurami - podkreślił wiceprezydent.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.