bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 20 września 2022
  • wyświetleń: 1858

Nie będzie karty seniora dla pań 60 plus

Seniorzy z Bielska-Białej mogą liczyć na wsparcie poprzez korzystanie z karty seniora. Jak się jednak okazuje, panie, które przeszły na zasłużoną emeryturę w wieku 60 lat, nie mogą jej otrzymać. I nie skorzystają dopóki nie skończą 65. roku życia.

Reklama

senior
Nie będzie karty seniora dla pań 60 plus · fot. UM Bielsko-Biała


Jak przypomina bielski radny Andrzej Gacek, w 2019 roku w mieście został przyjęty regulamin programu „Miejskie przyjazne dla seniorów”.

- W uchwale zostało zapisane, iż program jest adresowany do osób, które ukończyły 65. rok życia i są mieszkańcami Bielska-Białej. Z uwagi na fakt, że kobiety nabywają uprawnienia do przejścia na emeryturę po ukończeniu 60 lat wnioskuję o umożliwienie wydania karty seniora dla takich pań - zaapelował przedstawiciel bielszczan.

Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

W odpowiedzi Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej poinformował, że przyjęcie i realizacja Programu „Miejsce przyjazne dla Seniorów" zostało "poprzedzone analizą strukturalną podmiotowej grupy społecznej w mieście".

- Dane demograficzne wskazują, że w ostatnich latach systematycznie wzrasta udział osób starszych w populacji Bielska-Białej. Współcześnie odbiór zjawiska starości uległ całkowitej zmianie i nie należy na nie patrzeć z perspektywy osiągnięcia wieku emerytalnego. Wiek ten jest jedynie cezurą, od której człowiek uzyskuje jeden z przywilejów - stwierdził wiceprezydent.

I dodał, że "trzeba podkreślić, że aktualnie coraz więcej osób pozostaje w zatrudnieniu pomimo osiągnięcia odpowiedniego wieku, a określenie senior często wywołuje nie do końca pozytywne skojarzenia".

- W porównaniu z dowolnym momentem w przeszłości dzisiaj osoby starsze, poza lepszym zdrowiem i lepszą jakościowo opieką medyczną, są także lepiej wykształcone, mają szersze kompetencje (w tym cyfrowe), a różnice ze względu na płeć wśród nich są mniejsze. Z tej perspektywy, to właśnie grupa osób powyżej 65. roku życia jest obejmowana wsparciem przedmiotowego programu. Nie ma także potrzeby, aby dywersyfikować odbiorców oferowanych przywilejów wynikających z karty seniora w naszym mieście, ponieważ miałoby to także negatywny wpływ na działalność podmiotów stanowiących partnerów programu, którzy przystępują do niego na zasadach dobrowolności - opisuje Adam Ruśniak.

Przedstawiciel Ratusza podkreśla także, że "same przesłanki zdeterminowały możliwość korzystania przez osoby powyżej 65 roku życia z bezpłatnej komunikacji miejskiej".

- Biorąc pod uwagę powyższe argumenty informuję, że aktualnie nie planuje się wprowadzenia do regulaminu zmian, o które pan radny wnioskuje - skwitował wiceprezydent.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.