bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 17 września 2022
  • 25 września 2022
  • wyświetleń: 17068

O. Adam Szustak w Bielsku: przez oborę, sypialnię do wnętrza serca...

Za nami:

Po raz 21. ruszył „Tydzień z ewangelią”. Tym razem inicjatywie ewangelizacyjnej diecezji bielsko-żywieckiej, która potrwa do 2 października, przyświeca hasło „Twarzą w twarz z Bogiem”.

Reklama

Rekolekcje z o. Adamem Szustakiem - 23.09.2022 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Obok mszy św. i spotkań modlitewno-uwielbieniowych w różnych miejscach diecezji przygotowano także spotkania dla małżeństw i młodzieży, wieczory uwielbienia, Seminaria Odnowy Wiary i wiele innych ciekawych wydarzeń.

Wszystko rozpoczęło się w piątek, 23 września, rekolekcjami z o. Adamem Szustakiem OP w bielskim kościele na os. Karpackim.

- Stańcie dzisiaj w prawdzie względem własnego serca. Jak żyjesz w jakimś grzechu, to przestań udawać, że nie żyjesz, jak coś ci nie idzie i jesteś w tym słaby, to przestań udawać, że nie jesteś słaby - zachęcił o. Adam Szustak podczas pierwszego dnia rekolekcji. Świątynię wypełniły rzesze ludzi w różnym wieku. Przed konferencją znany dominikanin sprawował Mszę św., a ks. Sebastian Rucki ze wspólnotą „Miłość i Łaska Chrystusa” poprowadzili modlitwę uwielbienia.

Rekolekcje z o. Adamem Szustakiem - 23.09.2022
Rekolekcje z o. Adamem Szustakiem - 23.09.2022 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Na przewodnika po trzydniowych rekolekcjach o. Szustak wybrał proroka Ezechiela. Pierwszego dnia zaproponował wczytanie się w zagadkowe wizje i symbole z 8. rozdziału jego Księgi. Zapewnił, że dzięki tej lekturze łatwiej się będzie spotkać z Bogiem. - Ezechiel został zaproszony do pewnego rodzaju wędrówki w głąb siebie. On jest tą świątynią niebieską i Pan Bóg chce, żeby zobaczył, co się dzieje w tej świątyni - wytłumaczył i nawiązując do wizji, w której anioł oprowadza proroka po trzech komnatach, zakonnik zaprosił uczestników rekolekcji do przyjrzenia się prawdziwym „komnatom naszych serc”. - To wycieczka po naszych sercach - sprecyzował.

- My nieustannie stroszymy się przed Bogiem w pióra, a Pan Bóg chce spotkać nas. Jeżeli będziesz w dobrym stanie, to chce cię spotkać w dobrym stanie, ale jeżeli jesteś w beznadziejnym stanie, to On nie chce takiego udawanego - nie jest tak źle Panie Boże - tylko On chce ciebie spotkać. Większość z nas stoi z tym kadzidłem, za przeproszeniem g… dookoła, a my: nie jest tak źle, naprawdę ja się postaram, będzie lepiej. A anioł z wizji Ezechiela mówi: zobacz jakich obrzydliwości oni się tu dopuszczają - zauważył rekolekcjonista i zachęcił do stanięcia w prawdzie względem własnego serca.

- Bóg bardzo nas chce kochać, ale kiedy my Mu dajemy do kochania kogoś innego, czyli takiego lekko podrasowanego, no to mówimy Bogu: kochaj tego kogoś, a nie mnie. W ten sposób ogromna ilość z nas mówi przez całe życie: ja to w ogóle nie czuję tego, że Bóg mnie kocha - stwierdził duchowny i powtórzył: Nie spotkacie nigdy Pana Boga, nie staniemy przed Nim, jeśli nie staniemy prawdziwi, tacy, jacy jesteśmy. Zapewnił, że Pana Boga ludzkie grzechy nie oburzają, ale On chce przede wszystkim człowiekowi pomóc, obdarzyć go swym miłosierdziem.

Rekolekcje z o. Adamem Szustakiem - 23.09.2022
Rekolekcje z o. Adamem Szustakiem - 23.09.2022 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Kaznodzieja wskazał na kolejną komnatę z obrazem przestrzegającym, jak zauważył o. Szustak, przed szukaniem szczęścia ufundowanego wyłącznie na miłości do drugiego człowieka. - Jeśli cokolwiek innego poza Panem Bogiem jest twoim szczęściem, przegrałeś, będziesz zawsze nieszczęśliwy - zaznaczył, akcentując jednocześnie kwestie związane z seksualnością i grzechem nieczystości.

Przy okazji trzeciej komnaty z wizji Ezechiela o. Szustak zwrócił uwagę na problem ludzkiej pychy. - To jest taki moment, gdy mówimy Bogu: dam sobie radę, mam lepszy pomysł, sam sobie poukładam - wyjaśnił i jeszcze raz przypomniał, żeby nie zamykać serca przed Bogiem.

- Nie chodzi o to, że Pan Bóg mówi: nie wysłucham cię, bo jesteś taki niedobry. Chodzi o to, że my zamykamy serca w ten sposób na Niego. Nie chodzi o to, że On nie chce tego zrobić. Ale kiedy nie żyjesz w prawdzie o tym kim jesteś, Bóg nie ma jak pokazać ci miłosierdzia, bo On to miłosierdzie wtedy okazuje temu komuś, kogo wymyśliłeś, a nie tobie - dodał.

- Bóg ciągle szuka tylko jednego w człowieku: zobacz prawdę o sobie, nie udawaj, nie myśl, że jak ją zobaczę, to cię odrzucę, nie myśl, że jak zobaczę, jak jesteś beznadziejny, to cię nie będę chciał, tylko właśnie to cię ocali, jak mi pokażesz, jaki naprawdę jesteś - tak to w tobie wzbudzi pewnie płacz - powiedział o. Szustak i zapewnił, że to jest droga do prawdziwego spotkania z Bogiem.

Przed nami XXI Tydzień z Ewangelią. O. Adam Szustak w Bielsku-Białej
XXI Tydzień z ewangelią. O. Adam Szustak w Bielsku-Białej · fot. Materiały organizatora

mp / bielsko.info

źródło: www.diecezja.bielsko.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.