bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 20 października 2021
  • 23 października 2021
  • wyświetleń: 1986

Wycieczka śladami historii tramwaju do Cygańskiego Lasu

Za nami:

O historii tramwaju do Cygańskiego Lasu i pozostałych śladach po nim opowie kolejna wycieczka Stowarzyszenia Olszówka, którą poprowadzi Jakub Krajewski. Odbędzie się ona w sobotę, 23 października, początek - godzina 10.00. Długość trasy wynosi 5 kilometrów.

Wycieczka śladami historii tramwaju do Cygańskiego Lasu
Wycieczka śladami historii tramwaju do Cygańskiego Lasu · fot. Stowarzyszenie Olszówka


W końcu XIX w. Bielsko było silnym ośrodkiem przemysłowym Monarchii Austro-Węgierskiej. Mimo to nie dysponowało zorganizowaną komunikacją publiczną, a potrzeby przewozu np. robotników do fabryk ciągle rosły. Kolejną grupą, która czekała na taki transport, byli turyści wypoczywający w Beskidach, a szczególnie w tzw. Cygańskim Lesie. Wiosną 1895r. rozpoczęto w Bielsku budowę linii tramwajowej. Poza torami wniesiono wtedy zajezdnię tramwajową sąsiadującą z elektrownią, natomiast w Cygańskim Lesie drewnianą remizę, mieszczącą dwa wozy, oraz poczekalnię.

Pierwszy uroczysty przejazd, w którym wzięła udział komisja odbierająca budowę, składała się z m.in. urzędnika z Ministerstwa Handlu, Starosty Powiatu, burmistrza Bielska Karol Steffan, największego prywatnego udziałowca linii tramwajowej Alojzego Bernaczika, oraz przemysłowca Gustawa Josephyego. A w dniu 11 grudnia 1895 r. miał miejsce początek masowej eksploatacji. Opisywana linia: Bielitz Nordbahnhof - Zigeunerwald miała swój początek przed Dworcem Kolejowym, a kończyła w Cygańskim Lesie. Trasa nie posiadała pętli, lecz 7 mijanek i wynosiła 4959 metrów, a pasażerowie korzystali z 14 przystanków. Kursy rozpoczynały się co 20 minut i trwały ok. 22 minuty. Bilety w korzystnej cenie dodawały popularności tramwaju dla mieszkańców i turystów.

Koniec lat 60. to smutny czas dla miejskich tramwajów. Komunistyczne władze rozważały likwidację opisywanego środka komunikacji. Była to ogólnopolska tendencja i podobny los spotkał kilka innych miast. Uważano, że to zbyt anachroniczny środek komunikacji, nie pasujący do „nowoczesnej” Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Argumentowano, że nakłady jakie miano ponieść na modernizację linii, przekraczały koszty zastąpienia tramwajów, autobusami. Przyczyn mogło być więcej, w tym polityczne. W dniu 16 września 1970 r, Miejska Rada Narodowa, niemal jednogłośnie zdecydowała ostatecznej o likwidacji linii tramwajowych. Mieszkańcy protestowali przeciw tej decyzji, jednak linia nr 1 do Cygańskiego Lasu, została zlikwidowana 30 kwietnia 1971 r. Ukochane tramwaje pod osłoną nocy zostały załadowane na wagony kolejowe, kończąc wieloletnią historię tego niezwykłego środka komunikacji.

Obowiązują limity uczestników i zapisy. Aby tego dokonać należy wysłać maila na adres:
stowarzyszenieolszowka@gmail.com lub wysłać sms na numer telefonu 693 315 998.

Prosi się o podanie imienia i nazwiska oraz której wycieczki dotyczy zgłoszenie (trzeba podać jej datę).
Uczestnikami mogą być tylko osoby, które dostaną potwierdzenie zawierające informacje o miejscu zbiórki. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Wycieczki są bezpłatne. Dofinansowanie - Gmina Bielsko-Biała oraz Stowarzyszenie Olszówka ze środków pochodzących z 1% odpisu z podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego.

Patronat - Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

mp / bielsko.info
źródło: Stowarzyszenie Olszówka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.