bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 15 października 2021
  • wyświetleń: 4557

[FOTO] Kamienica przy ul. 3 Maja 5 wpisana do rejestru zabytków

24 września do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/880/2021 została wpisana kamienica mieszkalna przy ul. 3 Maja 5 w Bielsku-Białej, będąca istotnym elementem historycznej zabudowy Bielska (usytuowana w pierzei jednej z najważniejszych arterii miasta), świadcząca o historii miejscowości i regionu.

Kamienica przy ul. 3 Maja 5 wpisana do rejestru zabytków · fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach


Kamienica została wzniesiona w 1901 roku, wg projektu arch. Karola Korna, w stylu historyzmu z elementami secesji. Jest to obiekt dwupiętrowy, z wysokim parterem i sutereną. Posiada dach typu mansardowego, kryty blachą. Nad wykuszem zlokalizowano hełm z kopułką i sterczyną. Fasada posiada bogaty wystrój sztukatorski z kartuszami. W bramie znajduje się dekoracyjna kuta krata. Kamienica posiada kamienny cokół. Kamienica posiada pozostałości tzw. kostiumu francuskiego. Elewacja jest secesyjnie asymetryczna, ma zaokrąglone wykroje górnych okien i charakterystyczny zaokrąglony narożnik, nadający całości formę miękką, płynną (elewację budynku wykonano w duchu art nouveau).

We wnętrzu obiektu zachowała się m.in. historyczna klatka schodowa wraz z kutą ozdobną balustradą oraz ceramiczne płytki posadzki parteru. W parterze lokale przeznaczono na usługi. Na elewacji frontowej w czerwcu 2009 r. umieszczono tablicę, upamiętniającą działanie w tym budynku w 1989 r. Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego NSZZ „Solidarność”.

mp / bielsko.info
źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.