bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 27 września 2021
  • wyświetleń: 5256

Bielski WORD do likwidacji. Jest stanowisko marszałka

Wracamy do sprawy likwidacji bielskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Zarówno bielszczan jak i parlamentarzystów z Podbeskidzia i miejscowych radnych zaniepokoiły plany likwidacji tej instytucji i utworzenie w jego miejsce stacji rejonowej katowickiego WORD.

Chcą zlikwidować bielski WORD. Sprawa została poruszona w Sejmie
Bielski WORD do likwidacji. Jest stanowisko marszałka · fot. WORD Bielsko-Biała


Sprawa likwidacji bielskiego WORD-u trafiła m.in. na obrady Sejmu. Poseł Małgorzata Pępek w Sejmie wygłosiła oświadczenie ws. funkcjonowania Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej. Jak podkreśliła, działa on od 23 lat.

- Obok szpitala wojewódzkiego działającego w tym mieście jest jedną z ostatnich pozostałości po województwie bielskim - zaznaczyła.

Tymczasem uzasadniony niepokój wśród mieszkańców wzbudziła informacja, że marszałek województwa śląskiego planuje zlikwidować ten ośrodek.

- Dobrze prosperującą jednostkę chce się przekształcić w oddział rejonowy i dzięki takiemu scentralizowaniu dać nierentownej korporacji, jaką jest katowicki wojewódzki ośrodek ruchu drogowego, dodatkowy zastrzyk pieniędzy. Taki sam los ma spotkać ośrodek w Częstochowie - opisała parlamentarzystka.

Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Swoje zdanie wyraziła też większość bielskich radnych, w sierpniu przyjmując specjalny apel:
"Co najbardziej bulwersuje, operacja ta spowoduje odpływ wypracowanych na przestrzeni wielu lat wstecz ogromnych zysków jednostki w naszym mieście. Na zakończenie ubiegłej kadencji samorządowej (tj. na przełomie 2018 i 2019 roku) WORD w Bielsku-Białej posiadał ok. 12 mln zł oszczędności. Te pieniądze planuje się teraz przekazać do Katowic, które w ostatnich latach były niewłaściwie zarządzane. Od początku obecnej kadencji samorządowej WORD w Katowicach notował bardzo słabe wyniki finansowe, czego efektem jest jego obecne zadłużenie"
- czytamy w dokumencie.

Treść całego apelu można przeczytać tutaj.

Do sprawy ustosunkował się marszałek województwa śląskiego.

- Pan marszałek nie zaprzeczył temu, że taka likwidacja może nastąpić. Bardzo ogólnie sformułował obecną sytuację. Jeżeli chodzi o kontekst finansowy, czyli zagarnięcie wypracowanych środków finansowych wypracowanych przez szereg lat, pan marszałek krótko skwitował, że "środki finansowe bielskiego WORD-u nie są środkami prywatnymi WORD" - poinformował Rafał Ryplewicz, radny z Bielska-Białej.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.