bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 28 maja 2021
  • 31 maja 2021
  • wyświetleń: 10345

[FOTO] Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję centrum przesiadkowego

Dwie drugie nagrody, trzecią i dwa wyróżnienia przyznano w konkursie studialnym na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej centrum przesiadkowego w Bielsku-Białej, który został przygotowany na zlecenie miasta przez bielski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję centrum przesiadkowego - 27.05.2021 · fot. UM Bielsko-Biała


Konkurs został ogłoszony w grudniu 2020 roku, prace można było składać do 30 kwietnia. W sumie wnioski do udziału w nim zgłosiło 57 uczestników, 51 zostało dopuszczonych, natomiast prace złożyło 11 uczestników, z czego 10 spełniło warunki co do kompletu prac projektowych. Prace oceniał sąd konkursowy pod przewodnictwem Małgorzaty Pilinkiewicz z Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej i Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Katowice.

Pula nagród wynosiła 120.000 zł. Druga nagroda w konkursie i 47.500 zł została przyznana zespołowi autorskiemu w składzie: Martyna Kotulek, Zuzanna Wojciech, Aleksandra Targiel, Jakub Jopek i Michał Kościelny. Podobnie drugą nagrodę i również 47.500 zł sąd konkursowy przyznał zespołowi autorskiemu w składzie: Michał Stangel, Tomasz Bradecki, Michał Beim, Anna Czapla i Karina Kędrak. Trzecia nagroda w kwocie 15.000 zł trafiła do zespołu w składzie Stanisław Botwina i Jakub Botwina.

Praca, która otrzymała druga nagrodę
Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję centrum przesiadkowego - 27.05.2021 · fot. UM Bielsko-Biała


Były też dwa wyróżnienia, po 5.000 zł każde. Pierwsze z nich przyznano zespołowi autorskiemu: Katarzyna Jucha, Michał Jania, Filip Łękawski i Sebastian Kulik. Drugie wyróżnienie decyzją sądu konkursowego trafiło do zespołu autorskiego w składzie: Marcin Kryjak, Edward Kryjak, Paulina Wiśniewska i Karolina Gula.

- Praca jury była bardzo intensywna, a obrady bardzo burzliwe. Przeanalizowaliśmy wszystkie aspekty i rozwiązania oraz pomysły, które były zaprezentowane we wszystkich pracach - mówiła przewodnicząca sądu konkursowego Małgorzaty Pilinkiewicz. - Myślę, że miasto Bielsko-Biała skonsumuje te zagadnienia w formie zapisów do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i działań inwestycyjnych w tym obszarze - dodała.

Praca, która otrzymała wyróżnienie
Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję centrum przesiadkowego - 27.05.2021 · fot. UM Bielsko-Biała


W najbliższym czasie planowana jest również dyskusja konkursowa ze wszystkimi uczestnikami konkursu. O jej miejscu i czasie Urząd Miejski będzie jeszcze informował. - Cieszę się, że konkurs spotkał się z takim zainteresowaniem. 11 ofert przy tego typu konkursach to bardzo dobry wynik - mówił zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński, członek sądu konkursowego.

Celem konkursu było wybranie najlepszej w sensie funkcjonalno-użytkowym i kompozycyjnym koncepcji urbanistyczno-architektonicznej - uwzględniającej kontekst materialny, estetyczny, kulturowy oraz społeczny istniejącego zagospodarowania obszaru i jego otoczenia. Rozwiązania konkursowe miały pomóc w planowaniu i wyznaczaniu kierunków rozwoju przestrzennego miasta.

Praca, która otrzymała trzecią nagrodę
Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję centrum przesiadkowego - 27.05.2021 · fot. UM Bielsko-Biała


Centrum przesiadkowe ma powstać w okolicach bielskich dworców - kolejowego i autobusowego. Plany zakładają usprawnienie połączeń z drogami S1 i S52. Lokalny transport samochodowy ułatwić ma dodatkowo powstanie nowego łącznika w postaci planowanej ulicy Nowopiekarskiej. Rozwiązanie to będzie pełnić funkcję północnej śródmiejskiej obwodnicy miasta. Powstanie nowe połączenie ulic Krakowskiej z Warszawską, wykorzystujące istniejącą ulicę Piekarską.

Według szacunków, budowa węzła przesiadkowego wraz z powstaniem ulicy Nowopiekarskiej będzie kosztować około 400 mln zł i zamknie się w okresie 7 lat. Sprawne działanie i dobrze przygotowana dokumentacja mają pozwolić na staranie się o środki europejskie na ten cel już w pierwszym rozdaniu nowej unijnej perspektywy.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.