bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 18 stycznia 2021
  • 22 stycznia 2021
  • wyświetleń: 46423

[ZDJĘCIA] W piątek pożegnaliśmy Marię Koterbską

18 stycznia w wieku 96 lat zmarła Maria Koterbska, artystka od urodzenia związana z naszym miastem. Pogrzeb odbył się w piątek, 22 stycznia. Uroczystości miały charakter państwowy. Wieczorem na Zamku zostanie wyświetlony mapping, upamiętniający piosenkarkę.

Pożegnaliśmy Marię Koterbską - 22.01.2021 · fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB


Ostatnie pożegnanie Marii Koterbskiej miało miejsce w kościele Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. W uroczystościach pogrzebowych - oprócz rodziny z synem Romanem Franklem - udział wzięli m.in. przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, szef gabinetu politycznego ministra Kacper Sakowicz; burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk, reprezentant prezydenta Wrocławia, prezes zarządu MPK we Wrocławiu Krzysztof Balawejder oraz delegacja bielskiego samorządu na czele z prezydentem miasta Jarosławem Klimaszewskim.

Po mszy pogrzebowej uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz parafii św. Mikołaja przy ulicy Grunwaldzkiej. Maria Koterbska spoczęła obok zmarłego rok wcześniej męża, Jana Frankla.

Podczas kończących nabożeństwo żałobne wystąpień głos zabrał m.in. prezydent Bielska-Białej:

- Z ogromną czcią pochylamy dziś głowy nad trumną osoby wyjątkowej i niezwykłej. Bo taka bezsprzecznie była Maria Koterbska. Całym swoim życiem zapracowała na wielki szacunek, którym wszyscy ją darzyliśmy. Pani Maria była artystką nietuzinkową. Gdy przed laty rozpoczynała swoją muzyczną karierę, nikt w Polsce nie śpiewał tak jak ona. Można powiedzieć, że wytyczała w rodzimej muzyce zupełnie nowe szlaki. Nieprzypadkowo zresztą była określana przydomkiem królowej swingu. Była wielką artystką, ale równocześnie bardzo skromną osobą. Zawsze radosną, uśmiechniętą i życzliwą. Pani Marii nie można było nie lubić. Była rodowitą bielszczanką. I choć zrobiła ogromną karierę, nigdy swojego rodzinnego miasta nie opuściła. Co więcej, przez całe swoje dorosłe życie była prawdziwą ambasadorką Bielska-Białej. Zawsze z ogromną dumą podkreślała, skąd pochodzi. I za to - my bielszczanie - ją kochaliśmy - mówił Jarosław Klimaszewski. - Warto przy tej okazji podkreślić jeszcze jedną rzecz, otóż pani Maria udowodniła, że można zostać wielką artystką, nie przenosząc się do Warszawy czy innego dużego ośrodka miejskiego. Bo prawdziwy talent zawsze się obroni. Pani Maria na zawsze pozostanie w naszych myślach i sercach. Pozostanie z nami także jej bogata twórczość. Twórczość - nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości - łącząca pokolenia. Bo nasi rodzice i dziadkowie na piosenkach pani Marii się wychowali, a my i nasze dzieci chętnie po jej utwory sięgamy. Śmierć pani Marii Koterbskiej jest dla nas wszystkich niepowetowaną stratą.

Syn Roman Frankl podziękował za piękne słowa, które usłyszał w ostatnich dniach oraz za pomoc w organizacji uroczystości. Na koniec dodał:

- Jestem właściwie jedyną osobą, która znała moją matkę jako... matkę. I chciałbym jej teraz za to bardzo podziękować. Była matką wyjątkową, kochającą, ciepłą i matką na każde zawołanie. Będzie mi jej bardzo brakowało. Gdyby mnie ktoś spytał kim chciałbym być w następnym życiu, z pewnością odpowiedziałbym: znów synem Marii Koterbskiej.

W związku ze śmiercią artystki w bielskim Ratuszu została wyłożona księga kondolencyjna. Każdy, kto będzie chciał uczcić pamięć słynnej bielszczanki i oddać jej hołd, będzie mógł dokonać w księdze stosownego wpisu. Księga kondolencyjna będzie wystawiona do czwartku 28 stycznia. Wpisów można dokonywać w godzinach pracy Urzędu Miejskiego.

Maria Koterbska urodziła się 13 lipca 1924 r., pochodziła z artystycznej rodziny, wielce zasłużonej dla polskiego życia muzycznego i teatralnego w Bielsku i Białej. Jako pierwsza w Polsce śpiewała swingujące piosenki. Jej dorobek piosenkarski to ponad 1 500 utworów. 5 maja 1994 roku Rada Miejska Bielska-Białej przyznała jej tytuł zasłużonego dla Bielska-Białej.

Legendarna artystka 13 lipca ubiegłego roku świętowała swoje 96. urodziny. Była osobą pełna optymizmu i pogody ducha - taką też ją wszyscy zapamiętamy. Jej największe przeboje to „Karuzela”, „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Augustowskie noce” i wiele innych. Wystąpiła również w filmach "Sprawa do załatwienia" i "Irena do domu!".W lutym 2013 roku w Bielsku-Białej przy ul. Wzgórze 8, w Saloniku Sztuk Rozmaitych "Bazyliszek", powstała Bielska Piwnica Artystyczna pod patronatem Marii Koterbskiej. Od Listopada 2013 BPA przeniosła swoją działalność do kawiarni „Pod Sceną”.ar, mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.