Najnowsze

  • 3 czerwca 2026
  • wyświetleń: 945

Nowa karetka, respiratory i kamizelki ochronne dla ratowników. Powiat wsparł pogotowie na ponad 1,2 mln zł

Nowoczesny ambulans marki Mercedes, dwa defibrylatory, trzy respiratory oraz ponad sto kamizelek nożo- i kuloodpornych trafiło do Bielskiego Pogotowia Ratunkowego. Sprzęt został przekazany przez władze Powiatu Bielskiego podczas plenerowego wydarzenia z okazji Dnia Dziecka.

Nowa karetka, respiratory i kamizelki ochronne dla ratowników. Powiat wsparł pogotowie na ponad 1,2 mln zł · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej
Nowa karetka, respiratory i kamizelki ochronne dla ratowników. Powiat wsparł pogotowie na ponad 1,2 mln zł
  • Nowa karetka, respiratory i kamizelki ochronne dla ratowników. Powiat wsparł pogotowie na ponad 1,2 mln zł
  • Nowa karetka, respiratory i kamizelki ochronne dla ratowników. Powiat wsparł pogotowie na ponad 1,2 mln zł
  • Nowa karetka, respiratory i kamizelki ochronne dla ratowników. Powiat wsparł pogotowie na ponad 1,2 mln zł


Łączna wartość przekazanego wsparcia przekroczyła 1,2 mln zł. Za dofinansowanie podziękował dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego Wojciech Waligóra.

Do ratowników trafił w pełni wyposażony ambulans typu C marki Mercedes, przeznaczony do prowadzenia zaawansowanych działań medycznych.

To są samochody o masie powyżej 3,5 tony, jeśli chodzi o pojazdy ze sprzętem medycznym. W ambulansie mamy defibrylator, respirator, całą instalację tlenową, pompy infuzyjne i materace próżniowe. Wymieniamy kolejną karetkę, która jeździła w systemie przez pięć lat - mówi Wojciech Waligóra.

Znaczną część środków przeznaczono również na poprawę bezpieczeństwa ratowników medycznych. Dzięki wsparciu powiatu, który jest organem prowadzącym dla Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, zakupiono ponad sto kamizelek ochronnych.

Dla mnie jest niepojęte, że musimy chronić osoby niosące pomoc. Doczekaliśmy czasów, w których ten zawód stał się niebezpieczny - podkreśla starosta bielski Andrzej Płonka.

Jak zaznaczają przedstawiciele pogotowia, zakup kamizelek jest odpowiedzią na rosnącą liczbę agresywnych zachowań wobec ratowników.

To są nasze pierwsze kamizelki i jest to pokłosie wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich latach. Bardzo się cieszymy, że zaczęto o nas dbać, choć opinie na temat tego sprzętu są w naszym środowisku mocno zróżnicowane - mówi lekarz Marek Frymorgen, zastępca dyrektora BPR. - Niestety borykamy się z problemem, że sprawcy agresji zazwyczaj są pod wpływem środków znoszących krytycyzm, a to oznacza, że musimy być gotowi w każdej chwili na to, iż niezadowolenie może zostać przekształcone w fizyczną napaść lub agresję.

Dyrektor Wojciech Waligóra przypomina, że wyposażenie ratowników w środki ochrony osobistej wynika również z obowiązujących przepisów.

Musimy wypełnić ten obowiązek do końca marca. Wyposażyliśmy wszystkich ratowników w kamizelki, których wartość zakupu wynosi obecnie prawie 260 tys. zł - informuje.

Bielskie Pogotowie Ratunkowe dysponuje obecnie 13 pojazdami pracującymi w systemie ratownictwa medycznego. Po pięciu latach służby karetki są wycofywane z systemu i kierowane do transportu medycznego, a ich miejsce zajmują nowe ambulanse. Do wymiany pozostają jeszcze trzy pojazdy.

Skala pracy ratowników jest ogromna. Tylko w ubiegłym roku karetki oraz zespoły ratownictwa i transportu medycznego przejechały łącznie około 950 tys. kilometrów.

Przekazanie nowego sprzętu odbyło się przy okazji corocznych obchodów Dnia Dziecka organizowanych przez Bielskie Pogotowie Ratunkowe. Wydarzenie ma charakter edukacyjny i pozwala najmłodszym mieszkańcom powiatu bielskiego oraz Bielska-Białej poznać zasady udzielania pierwszej pomocy poprzez zabawę. W tym roku w dwudniowym święcie uczestniczy około 4,5 tysiąca dzieci i młodzieży.

Zac / bielsko.info

źródło: Bielskie Pogotowie Ratunkowe

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.