Najnowsze
- 28 maja 2026
- 30 maja 2026
- wyświetleń: 1637
[FOTO] Nowe elektryczne autobusy w Bielsku-Białej - oficjalnie włączone do ruchu
W środę 27 maja w zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Bielsku-Białej odbyło się oficjalne uruchomienie nowej floty autobusów elektrycznych oraz infrastruktury ładowania. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu, instytucji publicznych, partnerów projektu, środowiska naukowego oraz media.
16 elektrycznych autobusów w ramach inwestycji
Projekt realizowany pod nazwą „Elektryfikacja taboru komunikacji miejskiej na terenie Miasta Bielsko-Biała” zakłada wprowadzenie do eksploatacji łącznie 16 autobusów zeroemisyjnych.
Flota obejmuje
- 12 autobusów klasy MAXI marki Irizar
- 4 autobusy przegubowe Solaris Bus & Coach Urbino 18 electric
Podczas inauguracji zaprezentowano część dostarczonych pojazdów, w tym większość autobusów MAXI oraz wszystkie przegubowe jednostki. Pozostałe egzemplarze mają trafić do miasta w najbliższym czasie.
Nowe pojazdy są w pełni elektryczne i wyposażone w rozwiązania zwiększające komfort oraz bezpieczeństwo podróży, takie jak klimatyzacja, monitoring, system informacji pasażerskiej, gniazda USB czy rozbudowane systemy wspomagania kierowcy.
Nowa infrastruktura ładowania w zajezdni
Równolegle z dostawą taboru powstała infrastruktura umożliwiająca jego obsługę energetyczną. W zajezdni MZK uruchomiono:
- 5 dwustanowiskowych ładowarek typu plug-in
- 3 dwustanowiskowe stacje pantografowe
- nową infrastrukturę techniczną i nawierzchnie
Łączna moc systemu wynosi 1080 kW, co pozwala na jednoczesne ładowanie wszystkich 16 autobusów.
Pokazy i część edukacyjna
Podczas wydarzenia przeprowadzono demonstrację ładowania z wykorzystaniem pantografu. Uczestnicy mogli również zobaczyć prace przygotowane przez młodzież, dotyczące ochrony środowiska oraz założeń DNSH (Do No Significant Harm) i idei Nowego Europejskiego Bauhausu.
Inwestycja w stronę transportu niskoemisyjnego
Przedstawiciele miasta oraz partnerów projektu podkreślali, że inwestycja wpisuje się w długofalową modernizację komunikacji miejskiej i rozwój transportu niskoemisyjnego w Bielsku-Białej. Jednocześnie, jak w przypadku wielu takich projektów, kluczowe będzie teraz praktyczne wykorzystanie infrastruktury i niezawodność systemu w codziennej eksploatacji.
ZOBACZ TAKŻE
Utrudnienia na ul. Wincentego Witosa. Będzie zwężenie pasa i wahadłówka
Hotel President znów działa. Historyczny obiekt wrócił na mapę Bielska-Białej
Koncert Lata z Radiem w Bielsku-Białej. Będą utrudnienia w ruchu i dodatkowe autobusy
Konsultacje w sprawie rozszerzenia strefy płatnego parkowania w Bielsku-Białej. Zmiany obejmą okolice dworców
Koleje Śląskie wprowadzają wakacyjny rozkład jazdy. Szczegółowy wykaz zmian
[FOTO] Bielsko-Biała zarasta metrową trawą. Urzędnicy nie radzą sobie z buszem w mieście!
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.









(1).jpg)
