Najnowsze

  • 28 maja 2026
  • 30 maja 2026
  • wyświetleń: 1637

[FOTO] Nowe elektryczne autobusy w Bielsku-Białej - oficjalnie włączone do ruchu

W środę 27 maja w zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Bielsku-Białej odbyło się oficjalne uruchomienie nowej floty autobusów elektrycznych oraz infrastruktury ładowania. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu, instytucji publicznych, partnerów projektu, środowiska naukowego oraz media.

Nowe elektryczne autobusy w Bielsku-Białej - oficjalnie włączone do ruchu · fot. MZK w Bielsku-Białej
Nowe elektryczne autobusy w Bielsku-Białej - oficjalnie włączone do ruchu


16 elektrycznych autobusów w ramach inwestycji



Projekt realizowany pod nazwą „Elektryfikacja taboru komunikacji miejskiej na terenie Miasta Bielsko-Biała” zakłada wprowadzenie do eksploatacji łącznie 16 autobusów zeroemisyjnych.

Flota obejmuje



  • 12 autobusów klasy MAXI marki Irizar
  • 4 autobusy przegubowe Solaris Bus & Coach Urbino 18 electric


Podczas inauguracji zaprezentowano część dostarczonych pojazdów, w tym większość autobusów MAXI oraz wszystkie przegubowe jednostki. Pozostałe egzemplarze mają trafić do miasta w najbliższym czasie.

Nowe pojazdy są w pełni elektryczne i wyposażone w rozwiązania zwiększające komfort oraz bezpieczeństwo podróży, takie jak klimatyzacja, monitoring, system informacji pasażerskiej, gniazda USB czy rozbudowane systemy wspomagania kierowcy.

Nowa infrastruktura ładowania w zajezdni



Równolegle z dostawą taboru powstała infrastruktura umożliwiająca jego obsługę energetyczną. W zajezdni MZK uruchomiono:

  • 5 dwustanowiskowych ładowarek typu plug-in
  • 3 dwustanowiskowe stacje pantografowe
  • nową infrastrukturę techniczną i nawierzchnie


Łączna moc systemu wynosi 1080 kW, co pozwala na jednoczesne ładowanie wszystkich 16 autobusów.


Pokazy i część edukacyjna



Podczas wydarzenia przeprowadzono demonstrację ładowania z wykorzystaniem pantografu. Uczestnicy mogli również zobaczyć prace przygotowane przez młodzież, dotyczące ochrony środowiska oraz założeń DNSH (Do No Significant Harm) i idei Nowego Europejskiego Bauhausu.

Inwestycja w stronę transportu niskoemisyjnego



Przedstawiciele miasta oraz partnerów projektu podkreślali, że inwestycja wpisuje się w długofalową modernizację komunikacji miejskiej i rozwój transportu niskoemisyjnego w Bielsku-Białej. Jednocześnie, jak w przypadku wielu takich projektów, kluczowe będzie teraz praktyczne wykorzystanie infrastruktury i niezawodność systemu w codziennej eksploatacji.

Zac / bielsko.info

źródło: MZK Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.