Najnowsze

  • 12 maja 2025
  • wyświetleń: 723

Wybory tuż-tuż - o czym pamiętać, by nie złamać prawa?

Już w najbliższą niedzielę, 18 maja, Polacy wybiorą nowego prezydenta. Wraz ze zbliżającym się głosowaniem rosną emocje, ale to także czas, gdy łatwo o nieświadome naruszenie przepisów. Warto przypomnieć, czego nie wolno robić w okresie wyborczym, by uniknąć poważnych konsekwencji.

Wybory parlamentarne i referendum - 15.10.2023
Wybory tuż-tuż - o czym pamiętać, by nie złamać prawa? · fot. sid


Z perspektywy prawa, wykroczenie wyborcze to każde naruszenie przepisów ustawy wyborczej, obejmujące zarówno działania związane z kampanią, jak i samym aktem głosowania.

Policja przypomina najczęstsze przykłady wykroczeń wyborczych



  • Niszczenie materiałów wyborczych - zrywanie plakatów lub ulotek, malowanie po banerach czy celowe ich zasłanianie to wykroczenie, które grozi karą grzywny.
  • Prowadzenie agitacji w dniu głosowania - rozdawanie ulotek, organizowanie spotkań wyborczych czy publikowanie materiałów agitacyjnych w mediach społecznościowych podczas ciszy wyborczej również jest zabronione.
  • Agitacja w lokalu wyborczym - zachęcanie do głosowania na konkretnego kandydata w miejscu oddawania głosu jest niedozwolone i może zostać ukarane.
  • Przenoszenie kart do głosowania poza lokal wyborczy - wynoszenie kart z lokalu w celu ich np. powielenia czy sprzedaży stanowi wykroczenie, a w określonych przypadkach może nawet być uznane za przestępstwo.


Profilaktyka i dobre praktyki wyborcze



Aby uniknąć nieświadomego złamania prawa wyborczego, warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Szanuj materiały kampanijne - niezależnie od sympatii politycznych nie niszcz cudzej własności.
  • Zachowaj neutralność w dniu wyborów - nie publikuj postów z poparciem dla kandydatów od momentu rozpoczęcia ciszy wyborczej.
  • Nie fotografuj kart do głosowania w lokalu - może to być uznane za próbę wpływania na innych lub złamanie tajności głosowania.
  • Nie przyjmuj korzyści za oddanie głosu - każda forma kupowania głosu jest nielegalna, zarówno dla oferującego, jak i przyjmującego.


Wybory prezydenckie to ważny moment dla demokracji, dlatego tak istotne jest, by przebiegały w sposób uczciwy i zgodny z obowiązującym prawem.


wybory PKW
fot. materiały prasowe


Zac / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.