
Najnowsze
- 7 maja 2025
- wyświetleń: 152
Taras na dachu - co trzeba wiedzieć, zanim go zbudujesz?
Materiał partnera:
Coraz częściej dachy budynków zyskują nowe funkcje. Zamiast pozostać nieużytkowaną powierzchnią, zamieniają się w strefę rekreacji, ogród, miejsce spotkań lub prywatną oazę z widokiem na okolicę. Rozwiązania te pozwala wdrożyć w życie taras dachowy, który jest nie tylko dobrym sposobem na zagospodarowanie przestrzeni, ale też szansą na zwiększenie funkcjonalności budynku. Zanim jednak przejdziesz do realizacji takiego projektu, powinieneś poznać najważniejsze informacje na jego temat.

Jakie zalety ma nowoczesny taras na dachu?
Nowoczesny taras na dachu pozwala na uzyskanie dodatkowej powierzchni o wielorakim przeznaczeniu. Kiedy jest odpowiednio zaprojektowany, może służyć jako miejsce relaksu, strefa do uprawy roślin czy przestrzeń przeznaczona do rekreacji. W przypadku, gdy zostanie na nim zamontowane jacuzzi lub sauna, może się z kolei zamienić w domową strefę SPA.
Taras dachowy zapewnia także prywatność - dostępny jest wyłącznie dla domowników, a do tego łatwo można go osłonić od spojrzeń sąsiadów czy przechodniów. Do tego takie rozwiązanie oferuje często wyjątkowe widoki. Jeśli jest zlokalizowany na południowej części budynku, zapewnia świetne miejsce do obserwacji zachodów słońca.
Czy każdy dach nadaje się na taras?
Pod względem konstrukcyjnym najłatwiejszym do wykonania jest taras na dachu płaskim. Zapewnia on nieograniczone możliwości jego aranżacji i dużą ilość miejsca na wytyczenie jego obszaru. Taras na dachu spadzistym jest z kolei możliwy do wykonania tylko wtedy, gdy zawiera fragment poziomy o odpowiednich wymiarach.
Poza samym kształtem duże znaczenie ma również to, aby dach na tarasie miał odpowiednią nośność, która będzie w stanie wytrzymać obciążenia wynikające z warstw izolacyjnych, wykończeniowych oraz jego użytkowania. Dlatego każdy projekt takiego tarasu powinien być poprzedzony ekspertyzą techniczną, która określi zdolność stropu do przenoszenia dodatkowych sił. Nie wykonanie jej grozi nie tylko uszkodzeniem budynku, ale też odpowiedzialnością prawną.
Czy taras dachowy wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?
Zgodnie z aktualnym Prawem Budowlanym, adaptacja dachu na taras traktowana jest jako nadbudowa. W związku z tym wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, nawet jeśli nie zmienia się powierzchnia zabudowy.
Jeżeli projekt ingeruje w konstrukcję budynku - na przykład poprzez wzmocnienie stropu, przebudowę pokrycia lub instalację balustrad - konieczne będzie także przeprowadzenie odbioru technicznego po zakończeniu prac. Dokumentację musi przygotować osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia projektowe.
Jak zrobić taras na dachu i jakie materiały do tego wybrać?
Typowy taras na dachu opiera swoją konstrukcję na tzw. dachu odwróconym, w którym warstwy układa się w odwrotnej kolejności niż w klasycznym pokryciu. Najniżej znajduje się hydroizolacja z membrany EPDM lub PVC. Następnie układa się na niej termoizolację, najczęściej ze styropianu XPS lub wełny mineralnej. Kolejna jest warstwa dociskowa - żwir lub gładź cementowa - która odpowiada za równomierny rozkład obciążenia i ochronę izolacji.
Ostatnim elementem jest wykończenie tarasu dachowego, do którego można zastosować deski kompozytowe, beton architektoniczny, płytki gresowe lub kamień naturalny. Przed ich zamontowaniem należy jednak jeszcze zadbać o odpowiednie wykończenie strefy okapowej. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się gotowe profile okapowe marki Renoplast, które zapewniają skuteczne odprowadzenie wody i zabezpieczenie krawędzi tarasu na dachu. Dostępne są one w wersjach dedykowanych konkretnym rodzajom wykończenia - np. pod płytki, deski czy kamień. Do tego wykonane są z odpornego na korozje aluminium dodatkowo zabezpieczonego przez powłoki antykorozyjne, a ich gotowa do montażu, wyprofilowana konstrukcja ułatwia estetyczne i precyzyjne wykończenie obrzeży tarasów, a co za tym idzie ochronę ich konstrukcji przed zamakaniem.
Jak zadbać o to, aby taras dachowy był bezpieczny?
Nowoczesny taras na dachu wymaga zastosowania kilku rozwiązań, które zapewnią jego bezpieczne użytkowanie. Zaliczają się do nich przede wszystkim balustrady o wysokości minimum 110 cm. Powinny być one wykonana w sposób, który uniemożliwi wspinanie się po nich, czy przeciśnięcie się przez ich szczeble, a także zamontowane w taki sposób, aby były stabilne, nawet gdy będzie się opierać o nie kilka osób.
Drugim ważnym elementem, który przełoży się na to, że taras na dachu będzie bezpieczną przestrzenią, są zastosowane do jego wykończenia materiały o właściwościach antypoślizgowych. Ich zastosowanie zmniejszają ryzyko upadku podczas deszczowej pogody czy zawilgocenia powierzchni.
Nowoczesny taras na dachu, który powstanie poprzez przekształcenie nieużytkowanej przestrzeni w funkcjonalny obszar rekreacyjny, może przynieść szereg korzyści. Przed przystąpieniem do jego wykonania należy jednak pamiętać, że taka konstrukcja wymaga precyzyjnego zaplanowania jej wyglądu, oceny technicznej dachu oraz uzyskania pozwolenia na budowę.