Najnowsze

  • 10 lipca 2024
  • 14 lipca 2024
  • wyświetleń: 2121

Bielska karetka dla Ukrainy. To już 6 pojazd przekazany naszym sąsiadom

Kolejny ambulans wyruszył z Bielska-Białej na Ukrainę. To już szósty pojazd przekazany przez bielskie pogotowie ratunkowe naszym sąsiadom zmagającym się z wojną. Ośmioletnia karetka, choć nie najnowsza, jest w pełni sprawna i wyposażona w niezbędny sprzęt medyczny.

Bielska karetka dla Ukrainy. To już 6 pojazd przekazany naszym sąsiadom
Bielska karetka dla Ukrainy. To już 6 pojazd przekazany naszym sąsiadom · fot. Powiat Bielski


- Od początku agresji rosyjskiej wspieramy Ukraińców na różne sposoby, m.in. poprzez przekazanie używanego ambulansu, który u nas już nie spełnia wymogów kontraktowania, a nadal jest sprawny - mówi starosta bielski Andrzej Płonka.

"Z prośbą o takie wsparcie walczącej Ukrainy zwrócił się do starosty bielskiego arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Fiat Ducato z 2016 r. to najstarszy pojazd we flocie bielskiego pogotowia. Przez 8 lat był intensywnie eksploatowany: najpierw w systemie ratownictwa, potem jako transport. Efekt? Prawie 300 tys. przejechanych kilometrów, duże zużycie podzespołów, korozja. Ze względu na stan techniczny i wiek pojazd nie spełniał już wymogów Narodowego Funduszu Zdrowia. Karetka jest jednak sprawna i gotowa do dalszej służby. Zgodę na przekazanie do Szpitala Klinicznego Województwa Tarnopolskiego wyraziły rada społeczna Bielskiego Pogotowia Ratunkowego oraz Zarząd Powiatu" - czytamy w informacji prasowej przekazanej przez Powiat Bielski.

Pojazd właśnie został dostarczony do Tarnopola. - To nie tylko pomoc materialna, ale także wyraz naszej solidarności z narodem ukraińskim, który zmaga się z ogromnymi trudnościami - mówił abp Mieczysław Mokrzycki.

- Cieszymy się, że możemy w taki sposób przyczynić się do poprawy sytuacji medycznej na Ukrainie. Każda karetka to szansa na ratowanie ludzkiego życia” - mówi Wojciech Waligóra, dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego.

Jak podkreśla, - przekazanie tego ambulansu nie wpłynie ani na utrudnienie, ani na ograniczenie działalności BPR. Obecnie we flocie bielskiego pogotowia pozostają 24 karetki, a już wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na nową karetkę. -

Zac / bielsko.info

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.