Najnowsze

  • 8 lipca 2024
  • 13 lipca 2024
  • wyświetleń: 2570

Godzinami czekają na pomoc. Potrzebny jest drugi SOR

Gdy potrzebna jest pomoc medyczna, liczy się dosłownie każda minuta. Tymczasem na bielskim - jedynym - oddziale ratunkowym na pomoc lekarza nieraz trzeba czekać nawet kilka godzin. Stąd apel, by w mieście powstał drugi SOR.

Karetka dla Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego
Karetka dla Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego · fot. UBB


Do władz miasta trafiła petycja w sprawie uruchomienia drugiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Bielsku-Białej. Podpisani mieszkańcy domagają się od władz samorządowych podjęcia zdecydowanych działań na rzecz uruchomienia w mieście drugiego SOR-u.

- Obecnie istniejący jedyny BOR w Szpitalu Wojewódzkim nie zaspokaja potrzeb miasta, zmuszając pacjentów do wielogodzinnego oczekiwania na otrzymanie pomocy. Oczekujemy, że prezydent miasta podejmie niezbędne działania, by drugi SOR mógł powstać w oparciu o zasoby Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpital Miejski im. Jana Pawła II. Zdajemy sobie sprawę, że finansowanie systemu ochrony zdrowia odbywa się poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia, niezależny od samorządu lokalnego. Nie wyklucza to działań, podejmowanych na podstawie Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która w art. 8 nakłada na miasta na prawach powiatu obowiązek zapewnienia równego dostępu do świadczeń i podejmowania działań wynikających rozpoznanych potrzeb zdrowotnych - podkreślili autorzy petycji.

Do tematu wrócimy, gdy w tej sprawie swoje stanowisko zajmie bielski magistrat.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.