Najnowsze

  • 5 lipca 2024
  • 6 lipca 2024
  • wyświetleń: 554

"Przestrzenie miasta." Spotkanie z Anną Cymer w Galerii Bielskiej BWA

Za nami:

Już w najbliższą sobotę (6 lipca) o godz. 16.00, w Galerii Bielskiej BWA odbędzie się kolejne wydarzenie w cyklu "Przestrzenie miasta", poświęconym architekturze, urbanistyce, miejskości. Anna Cymer - historyczka i pasjonatka architektury, autorka książek o polskiej architekturze powojennej - opowie o niechcianych przestrzeniach.

"Przestrzenie miasta." Spotkanie z Anną Cymer w Galerii Bielskiej BWA.
"Przestrzenie miasta." Spotkanie z Anną Cymer w Galerii Bielskiej BWA. · fot. Anna Cymer


W kulturze europejskiej miasta są tworami kształtującymi się przez wiele wieków, w procesie nawarstwień, nieustannego rozwoju i zmian, znikania jednych obiektów i pojawiania się nowych. Czy to dlatego szczególnie cenimy te gmachy czy miejsca, w których czuć ducha przeszłości? Chętniej stajemy w obronie wiekowego, choć przeciętnej jakości budynku niż doskonale zaprojektowanego obiektu o znacznie krótszym życiorysie. Jak zmieniają się gusty i potrzeby mieszkańców miast? Co robić z budynkami, które w danym pokoleniu nie cieszą się uznaniem? Co powinno być zabytkiem, a co można usunąć z krajobrazu? Czy warto doceniać też te młodsze „warstwy” miasta?

Anna Cymer


Anna Cymer - absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Historyczka i pasjonatka architektury, o której od dwóch dekad pisze, opowiada i którą fotografuje. Podobno „kocha architekturę z wzajemnością”, szczególnie tę (niesłusznie) uważaną za mniej wartościową czy wręcz brzydką. Autorka książek „Architektura w Polsce 1945-1989” i „Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji”.

"Od czerwca do sierpnia 2024 roku Galeria Bielska BWA, samorządowa instytucja kultury miasta Bielska-Białej, zaprasza na spotkania z ekspertkami i ekspertami, panele dyskusyjne, oprowadzania i warsztaty pod hasłem Przestrzenie miasta. W trakcie wakacyjnych dyskusji nie zabraknie też pytania o przyszłość obecnej siedziby galerii. W budynku o wieloletniej historii coraz trudniej jest organizować wystawy i wydarzenia, dlatego rodzi się pytanie, jak powinna wyglądać ewentualna rozbudowa Galerii Bielskiej BWA"? - Pisze o swoim wydarzeniu organizator.

"Namysł nad otoczeniem miejskim jest szczególnie ważny w Bielsku-Białej, mieście starającym się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jednym z haseł przewodnich kandydatury miasta jest słowo „dobrostan”, co bezpośrednio wiąże się z tematyką cyklu Przestrzenie miasta" - dodaje organizator.

Projekt pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego.


Więcej o programie Przestrzenie miasta na stronie: galeriabielska.pl.

Zac / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.