Najnowsze

  • 3 lipca 2024
  • 5 lipca 2024
  • wyświetleń: 2549

Chcą chować zmarłych również w godzinach popołudniowych. Jest odpowiedź ratusza

Muszą się zwalniać z pracy, by uczestniczyć w pochówkach. Wiele osób nie może przyjechać na pogrzeb na czas. To przez godziny, w których można chować zmarłych na Cmentarzu Komunalnym w Bielsku-Białej. Jest apel, by można było to czynić do godziny 16.00.

Nowy cennik na cmentarzu komunalnym w Bielsku-Białej. Zmiany wejdą w życie od sierpnia
Nowy cennik na cmentarzu komunalnym w Bielsku-Białej. Zmiany wejdą w życie od sierpnia · fot. Freepik


W sprawie umożliwienia pochówku osób zmarłych na Cmentarzu Komunalnym do godziny szesnastej do władz Bielska-Białej zaapelował radny Roman Matyja. Jak podkreślił, od dłuższego czasu, docierają do niego sygnały, dotyczące takiej potrzeby.

- Jest to konieczne z wielu względów. Między innymi dlatego, że niektórzy księża prowadzą do południa lekcje w szkole, a więc z natury rzeczy ceremonie związane z pochówkiem muszą odbywać się po południu. Nie bez znaczenia jest fakt, iż na ceremonie kościelne ludzie przyjeżdżają z odległych miejscowości i późniejsze godziny są dla nich korzystniejsze. Przeprowadziłem rozmowy z przedstawicielami kilku parafii i ich zdanie o możliwości przedłużenia ceremonii pogrzebowych do godziny 16.00 było jednoznacznie pozytywne - poinformował przedstawiciel bielszczan.

Jak dodał, dotyczy to parafii w Aleksandrowicach, na Osiedlu Polskich Skrzydeł, na osiedlu Karpackim, oraz Parafii pod wezwaniem Świętego Andrzeja Boboli.

- Myślę, że prośba przeorganizowania pracy, dla służb obsługujących nasz Cmentarz Komunalny nie będzie dużym utrudnieniem, a korzyści dla wszystkich uczestników pogrzebów będą oczywiste. Pozostaję w nadziei, że argumenty przedstawione powyżej przekonają pana prezydenta i zmiany organizacyjne zostaną przeprowadzone - zaapelował Matyja.

Sprawa trafiła na biurka włodarzy miasta. Jak w odpowiedzi poinformował zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak, zgodnie z obowiązującym obecnie regulaminem cmentarzy komunalnych w Bielsku-Białej „Uroczystości pogrzebowe odbywają się w dni powszednie w godzinach od 8:00 do 15:00”.

- Ponadto informuję, że będzie wprowadzony nowy regulamin, w którym to określone zostaną nowe godziny uroczystości pogrzebowych - zapewnił wiceprezydent.

Istnieje więc szansa, że będzie można chować zmarłych bliskich na bielskim Cmentarzy Komunalnym w późniejszych godzinach. Miasto szykuje się do zmiany obowiązującego regulaminu korzystania z nekropolii.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.