Najnowsze

  • 26 czerwca 2024
  • 7 lipca 2024
  • wyświetleń: 2304

Wystawa Modeli i Makiet Kolejowych, w Hali pod Dębowcem

Za nami:

BBOSiR zaprasza wydarzenie dla miłośników kolei. W Bielsku-Białej odbędzie się zlot modelarzy z Polski, Czech, Niemiec, Słowacji i Węgier. Podczas zlotu będzie można podziwiać imponujące makiety kolejowe, odwzorowujące realia kolei z różnych epok.

Wystawa Modeli i Makiet Kolejowych, w Hali pod Dębowcem
Wystawa Modeli i Makiet Kolejowych, w Hali pod Dębowcem · fot. Freepik / zdjęcie poglądowe


Kolejna edycja odbędzie się już w Lipcu.

"Wydarzenie promuje modelarstwo kolejowe oraz pozwala przedstawić prowadzenie ruchu kolejowego, przewóz towarów, ruch pociągów pasażerskich, kierowanie ruchem kolejowym" - informuje organizator.

Pokaz makiet kolejowych w Bielsku-Białej jest organizowany przez Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz środowisko modelarzy kolejowych, a także partnerów wydarzenia, poniżej szczegóły dotyczące daty i miejsca:

Hala pod Dębowcem imienia Zbigniewa Pietrzykowskiego Bielsko-Biała ul. Karbowa 26.

Terminy wystaw:
  • 6 Lipiec 2024 (sobota) godzina 10.00-18.30,
  • 7 Lipiec 2024 (niedziela) godzina 10.00-18.30.


Przerwa w jazdach miedzy 13.00-14.30.

Wstęp na wystawę jest darmowy.

Wystawę stworząMakieta modułowa w skali 1:120, makieta modułowa w skali 1:87, makieta kolei wąskotorowej w skali 1:87. Makieta modułowa w skali 1:120, czyli w wielkości modelarskiej TT stanowić będzie główną część wystawy. W jej skład wchodzą moduły wykonane przez poszczególnych modelarzy albo kluby modelarskie, które połączone ze sobą tworzą linie kolejowe, szlaki, stacje i przystanki.

Ruch pociągów odbywa się zgodnie ze rozkładem jazdy, co niewątpliwie stanowi wartość edukacyjną dla oglądających. Powstaje on jednorazowo dla konkretnego ustawienia makiet, jeszcze na długo przed imprezą. Upływ czasu na makiecie odmierzają specjalne zegary modelarskie, pracujące kilka razy szybciej niż te normalne. Dzięki temu w ciągu kilku godzin odtwarzany jest ruch pociągów zapisany w jednodniowym rozkładzie jazdy w IV epoce modelarskiej, co odpowiada 80tym latom XX wieku.

Makieta modułowa w skali 1:87, czyli w wielkości modelarskiej H0 stanowić będzie uzupełnienie wystawy. W jej skład wejdą moduły wykonane przez poszczególnych modelarzy albo kluby modelarskie, przy czym zaprezentowany zostanie nie tylko krajowy, ale również tabor kolei amerykańskich.

Makieta kolei wąskotorowej w skali 1:87, stanowić będzie uzupełnienie wystawy. Na niewielkiej powierzchni modelarze umieścili szereg interesujących obiektów, pozwalających na obserwacje pracy kolei wąskotorowej.

Do sterowania modeli wykorzystywany jest system sterowania cyfrowego DCC. Każdy model wyposażony jest w miniaturowy dekoder i zasilany poprzez metalowe tory z centrali sterującej. Przy użyciu specjalnych manipulatorów maszyniści mogą regulować prędkość i kierunek jazdy pociągów, a także wywoływać dodatkowe efekty wizualne (jak dym z kominów parowozów), czy kontrolować efekty dźwiękowe (na przykład używać gwizdawek parowozowych).


Wystawa Modeli i Makiet Kolejowych, w Hali pod Dębowcem

Zac / bielsko.info

źródło: BBOSiR Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.