Najnowsze

  • 26 lutego 2024
  • wyświetleń: 319

Weekend w Beskidach? Zobacz, gdzie warto się wybrać!

Materiał partnera:

Szukasz ciekawych pomysłów na aktywny wypoczynek podczas długiego weekendu? Jak się okazuje, ziemia beskidzka o każdej porze roku oferuje mnóstwo atrakcji i rozrywek nie tylko dla miłośników górskich wędrówek. Sprawdź, które miejsca w Beskidach warto wybrać, co najlepiej zobaczyć i jak prawidłowo przygotować się do wyprawy po górach.

weekend w Beskidach zobacz gdzie warto się wybrać
fot. Envato


Atrakcje w Beskidach — dla każdego coś miłegoBeskidy to niezwykle zróżnicowany region pełen ekscytujących atrakcji, które co roku przyciągają turystów z całego świata. Od majestatycznych szczytów po urocze doliny czy malownicze potoki — tutejsza flora i fauna oferuje niezapomniane wrażenia dla każdego odwiedzającego. Miłośnicy aktywnego wypoczynku na łonie natury napotkają tutaj liczne szlaki trekkingowe lub rowerowe prowadzące przez przepiękne górskie krajobrazy. Entuzjaści kultury i historii odnajdą w Beskidach wiele urokliwych miejscowości, gdzie kwitną starodawne tradycje górali żywieckich. Z kolei tych, którzy szukają spokoju i relaksu, ochoczo zapraszają beskidzkie narciarskie ośrodki wypoczynkowe lub sanatoria.

atrakcje w Beskidach dla każdego cos miłego
fot. Envato


Weekend w Beskidach, czyli gdzie się wybrać?W Beskidach nie da się nudzić niezależnie od pory roku. Wystarczy dobrze spakowany plecak, wygodne buty, ciepła kurtka i długie spodnie, by móc bez problemu wybrać się na dowolnie wybrany szlak nawet zimą, wczesną wiosną lub jesienią. Ziemia beskidzka jest świetnie przygotowana na odwiedziny turystów niezależnie od pogody i warunków atmosferycznych, dlatego zdecydowanie warto wybrać się w Beskid Śląski lub Żywiecki na weekend lub na kilka dni.

Oto kilka ciekawych miejsc do odwiedzenia w Beskidach.

  • Bielsko-Biała — jedno z największych miast regionu z przepięknym szlakiem turystycznym na Szyndzielnię, czyli najbardziej charakterystyczny szczyt Beskidu Śląskiego; oprócz przepięknych krajobrazów wzgórz wapiennych w stolicy powiatu bielskiego znajdzie się mnóstwo atrakcji kulturalnych, m.in. Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej czy Galeria Sztuki Współczesnej BWA;
  • Żywiec — centrum kultury górali żywieckich z licznymi muzeami, skansenami oraz festiwalami folklorystycznymi; jednym z najbardziej popularnych miejsc do aktywnego wypoczynku jest Jezioro Żywieckie i jego okolice, gdzie czeka niepowtarzalna flora i fauna niespotykana nigdzie indziej w Polsce;
  • Wisła — tzw. Perła Beskidów, gdzie królują różnorodne szlaki rowerowe i ośrodki narciarskie dla miłośników jazdy po stokach; ponadto w mieście funkcjonuje Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie często odbywają się warsztaty artystyczne dla dzieci lub dorosłych stanowiące miłe urozmaicenie i odpoczynek od górskich wędrówek.


Powyższe propozycje to oczywiście jedynie przykłady miast beskidzkich, w których można spędzić czas w interesujący sposób. W Beskidach nie zabraknie atrakcji dla całej rodziny.

Górskie wycieczki — o czym pamiętać przed wyjściem w Beskidy?Jeśli planujesz wybrać się na wyprawę w beskidzkie szczyty, przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Podstawowym wyposażeniem każdego górskiego łazika jest właściwy ubiór. Na wyjścia wczesną wiosną lub późną jesienią przyda się wygodna, przewiewna, ale dobrze utrzymująca ciepło odzież i obuwie. Dużą popularnością wśród amatorów górskich wycieczek cieszą się spodnie Brandit i spodnie Helikon, które zapewniają wysoki poziom funkcjonalności oraz komfortu, idealnie dostosowany do trudnych warunków panujących w wysokich partiach gór. Dodatkowo każdy turysta powinien mieć ze sobą starannie spakowany plecak z prowiantem i podręczną apteczką, a także naładowany telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją Ratunek w razie nagłych wypadków.