Najnowsze

  • 23 lutego 2024
  • wyświetleń: 1131

Wybitny bielski historyk pośmiertnie uhonorowany. Decyzję podjęli radni

Na czwartkowej (22 lutego) sesji Rada Miejska nadała tytuł Zasłużony dla Miasta Bielska-Białej śp. Jerzemu Polakowi, wybitnemu bielskiemu historykowi.

dr Jerzy Polak, fot. Jacek Kachel WP UM w BB 2
Dr Jerzy Polak został uhonorowany tytułem "Zasłużony dla Miasta Bielska-Białej" · fot. Jacek Kachel / UM Bielsko-Biała


O jego uhonorowanie apelowały bielskie środowiska historyczne oraz radny Janusz Okrzesik. Ich inicjatywę poparł prezydent Jarosław Klimaszewski.

Dr Jerzy Polak urodził się w 1954 roku w Cieszynie, ale większość życia spędził w Bielsku-Białej. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka, skończył studia historyczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i doktorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Przez 12 lat był adiunktem i kustoszem Muzeum Zamkowego w Pszczynie, a od 1990 roku został dyrektorem ówczesnego Muzeum Okręgowego w Bielsku-Białej. Mimo trudnej sytuacji finansowej, rozpoczął remont Zamku Sułkowskich, w efekcie czego zwiedzającym został udostępniony Dom Tkacza oraz Muzeum Techniki i Włókiennictwa. Przeprowadził też remont Fałatówki w Bystrej.

Działał w wielu organizacjach i stowarzyszeniach historycznych - w latach 90. zakładał między innymi Bielsko-Bialskie Towarzystwo Tramwajowe, a w 2011 roku Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne, w którym był honorowym prezesem.

Był wybitnym znawcą dziejów Bielska-Białej, Śląska Cieszyńskiego czy Ziemi Pszczyńskiej. Wśród wielu publikacji naukowych czy książek wymienić można choćby przewodnik "Bielsko-Biała i okolice", wydany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej w 1988 roku. Po latach przemilczeń i cenzury wspomniane zostały w nim po raz pierwszy dokonania niemieckojęzycznych współmieszkańców naszego miasta. Wspólnie z Mieczysławem Tomiczkiem wydał też album "Bielsko-Biała w starej fotografii" z 1991 roku. Jest też autorem zarysów dziejów Straconki, Lipnika i Mikuszowic Krakowskich, a także szeregu publikacji o lokalnych strażach pożarnych - ostatnią z nich opracował w 2020 roku dla OSP Lipnik.

Dr Jerzy Polak szeroko udzielał się na polu społecznym. Odgrywał kluczową rolę w Komisji Historycznej Parafii Opatrzności Bożej, powołanej w 1988 roku w związku z przygotowaniami do obchodów 200-lecia konsekracji bialskiego kościoła. Cztery wydane wówczas publikacje jego autorstwa pozostają do dziś najważniejszym opracowaniem przedstawiającym dzieje tej świątyni.

Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 100 prac, książek i artykułów, na których wychowywały się kolejne pokolenia. Jerzy Polak zmarł 23 września 2023 roku w Bielsku-Białej.

kr / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.