Najnowsze

  • 23 lutego 2024
  • wyświetleń: 1684

Sejm za pigułką "dzień po" bez recepty. Bielscy parlamentarzyści podzieleni

W trakcie czwartkowych (22 lutego) obrad Sejm przyjął nowelizację prawa farmaceutycznego, która dopuszcza sprzedaż środków antykoncepcji awaryjnej bez recepty dla osób powyżej 15 roku życia. Większość parlamentarzystów wybranych w naszym okręgu była przeciw takiemu rozwiązaniu.

Sejm RP
fot. Aleksander Zieliński / Kancelaria Sejmu


Sejm przyjął projekt ustawyPotocznie zwana tabletka "dzień po" była dostępna na receptę od lipca 2017 roku. Za przywróceniem jej pełnej dostępności głosowało 224 posłów, 196 było przeciw takiemu rozwiązaniu, a jeden wstrzymał się od głosu.

Wśród zwolenników zmian znaleźli się Małgorzata Pępek, Mirosława Nykiel i Apoloniusz Tajner (wszyscy Koalicja Obywatelska) oraz Mirosław Suchoń (Trzecia Droga). Przeciw byli posłowie Przemysław Drabek, Grzegorz Gaża, Stanisław Szwed, Grzegorz Puda (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Bronisław Foltyn (Konfederacja).

Co warte podkreślenia, środek antykoncepcji awaryjnej (EllaOne) nie powoduje przerwania istniejącej ciąży. Tabletkę należy zażyć maksymalnie 120 godzin od współżycia i stosuje się ją po niezabezpieczonym w inny sposób stosunku. Zapobiega ona zapłodnieniu przez opóźnienie owulacji.

Teraz czas na Senat i podpis PrezydentaUstawa trafi teraz do Senatu i jeśli ten ją przyjmie, do wprowadzenia znowelizowanego prawa potrzebny będzie podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Ten odniósł się do tematu w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w "Gościu Wydarzeń" na antenie Polsatu. Chociaż nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi, to zasugerował, że nie zgadza się na zmianę przepisów. - Przecież to nie jest tak, że tej pigułki w Polsce nie ma. Dzisiaj jest to pod kontrolą, a tu chodzi o to, żeby to było bez kontroli. [...] Nie uważa pan, że to jest bardzo kontrowersyjny pomysł? - mówił.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.