Najnowsze

  • 19 lutego 2024
  • 25 lutego 2024
  • wyświetleń: 11052

Rusza przetarg na budowę Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Blisko 7 000 odwiertów

Małopolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na badania geologiczne, które będą przeprowadzone na terenach planowanej Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Połączyć ma ona Bielsko-Białą z Kętami, Andrychowem, Kalwarią Zebrzydowską i doprowadzać do DK7 w Głogoczowie.

Węzeł Suchy Potok - to tutaj ma się zaczynać BDI. Zdjęcia z 15.02.2024
Węzeł Suchy Potok - to tutaj ma się zaczynać BDI. Zdjęcia z 15.02.2024 · fot. GDDKiA Katowice


Celem prac jest geologiczne rozpoznanie gruntów pod budowę BDI. GDDKiA planuje wykonać ponad 6600 odwiertów i prawie 2400 sondowań.

- Średnia głębokość odwiertu to 11 metrów. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, głębokość odwiertu może sięgać 30 metrów. Celem badań jest poznanie budowy geologicznej terenu, pobranie próbek z określonej głębokości, szczegółowe określenie warunków podłoża i zbadanie warunków nośności. Sondy będą wprowadzane na średnią głębokość 13 metrów. Celem sondowań jest zbadanie, jaki opór stawia grunt i jaką ma nośność - wyjaśnia Dyrekcja.

BDI ma mieć 61 kilometrów i prowadzić po nowym śladzie. Powstanie też 12 węzłów - w Kozach, Kętach, Bulowicach, Andrychowie, Inwałdzie, Choczni, Wadowicach, Jaroszowicach, Kalwarii Północ, Kalwarii Wschód, Sułkowicach i Skawinie.

Planowany termin ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie i budowę S52 od Bielska-Białej do Głogoczowa to IV kwartał 2025 roku. Droga będzie budowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.).

kr / bielsko.info

źródło: GDDKiA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.