Najnowsze

  • 16 lutego 2024
  • 25 lutego 2024
  • wyświetleń: 5087

Maria Koterbska będzie mieć swój pomnik. Radni zadecydowali o lokalizacji

18 stycznia minęły trzy lata od śmierci Marii Koterbskiej, bielskiej wokalistki nazywanej Królową Swingu. W tym roku przypada też setna rocznica jej urodzin. Na czwartkowej (22 lutego) sesji Rada Miejska zdecydowała, że postawi wybitnej artystce pomnik przed budynkiem Teatru Polskiego.

Pomnik Marii Koterbskiej stanie przed Teatrem Polskim w Bielsku-Białej · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


W trakcie dyskusji na sesji prezydent Jarosław Klimaszewski przypominał, że Koterbska swoje pierwsze artystyczne kroki stawiała właśnie na deskach Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Projekt pominika oraz miejsce jego postawienia zaakceptował syn piosenkarki Roman Frankl.

Maria Koterbska urodziła się w Bielsku-Białej w 1924 roku. była lubianą i cenioną przez widownię artystką, która będąc zawsze uśmiechniętą, pełną energii i pogody ducha osobą, zachwycała swoim wyjątkowym talentem wokalnym. Artystka całe swoje życie związana była z rodzinnym miastem. W 1994 roku wygrała plebiscyt na bielszczanina XX wieku i została wpisana do „Księgi Zasłużonych dla Bielska-Białej”. W 1999 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2008 roku - Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Jej największe przeboje to m.in. „Augustowskie noce”, „Brzydula i rudzielec”, „Karuzela”, „Parasolki”, „Serduszko puka w rytmie cza cza”, „Wrocławska piosenka”, „Do grającej szafy grosik wrzuć”.

kr, raz / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.