
Najnowsze
- 26 września 2023
- wyświetleń: 547
Likwidujesz lokatę? Rób to z głową!
Materiał partnera:
Oszczędzanie na lokacie to dobry pomysł, aby zabezpieczyć pieniądze przed inflacją. Cechą takiego produktu bankowego jest jednak to, że wypłata środków przed końcem umowy pozbawia Cię wypracowanych odsetek. Jak zamknąć lokatę, by na tym nie stracić? Czy to w ogóle możliwe? Sprawdź.

Czy lokatę można zlikwidować?
Pojawiły się nagłe wydatki? Czeka Cię wpłata na wkład własny na mieszkanie lub Twoja sytuacja materialna się pogorszyła? Być może rozważasz likwidację lokaty, na której oszczędzałeś pieniądze. Weź pod uwagę, że takie rozwiązanie nie zawsze się opłaca. Jeśli więc nie musisz tego robić lub jesteś w stanie poczekać, aż umowa się zakończy, zdecydowanie warto uzbroić się w cierpliwość.
Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których likwidacja lokaty jest konieczna lub w danej chwili jest najrozsądniejszym wyborem. Na przykład musisz szybko zgromadzić pieniądze na wkład własny na kredyt hipoteczny i naruszenie depozytu jest jedynym dostępnym rozwiązaniem.
Dowiedz się więcej o kredytach hipotecznych w Bielsku-Białej: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/bielsko-biala/.
Czy można zlikwidować lokatę? Masz taką możliwość w każdej chwili przed terminem wygaśnięcia umowy. Bank nie może Ci odmówić wypłacenia zgromadzanych oszczędności. Należą one do Ciebie i możesz nimi dowolnie zarządzać.
Pamiętaj jednak, że niemal zawsze likwidacja lokaty oznacza pewną stratę finansową. Dokładne warunki i koszty mogą się różnić w zależności od regulaminu banku oraz rodzaju lokaty, którą masz. Dlatego zawsze trzeba dokładnie czytać umowę i na jej podstawie planować decyzje finansowe.
Jak zlikwidować lokatę?
Likwidacja lokaty nie jest trudna i możesz to zrobić w każdej chwili. Dobrze to jednak przemyśl, szczególnie jeśli do zakończenia umowy pozostało niewiele czasu.
Jeśli jesteś zdecydowany na zakończenie oszczędzania w banku, wykonaj poniższe kroki.
- Sprawdź regulamin lokaty. Znajdziesz tam wszystkie ważne informacje dotyczące opłat, straty odsetek czy innych konsekwencji.
- Skontaktuj się z bankiem. Możesz to zrobić osobiście, przez telefon lub w aplikacji. Pracownik poinformuje Cię o dostępnych opcjach i warunkach. Jeśli jesteś już pewien, że chcesz zakończyć lokatę i masz wszystkie potrzebne informacje, zwykle możesz zakończyć taki produkt samodzielnie za pomocą bankowości internetowej.
- Sprawdź koszty. Bank może wymagać od Ciebie opłat lub potrącić odsetki od zainwestowanej kwoty. Dokładnie to sprawdź, by nie narazić się na duże straty finansowe.
- Złóż wniosek. Wniosek zwykle jest dostępny w oddziale banku lub w formie elektronicznej - obecnie lokatę często można zamknąć przez aplikację mobilną.
- Otrzymaj pieniądze. Po zakończeniu lokaty bank wypłaci na Twoje konto zgromadzone środki wraz z odsetkami, które do tej pory zdążyły się naliczyć. Weź pod uwagę, że może być ich znacznie mniej niż wówczas, gdybyś poczekał do końca umowy.
Sprawdź też: Ile trwa likwidacja lokaty?
Powyżej znajdziesz wskazówki do zlikwidowania lokaty nieodnawialnej, czyli tej najczęściej spotykanej. Oszczędzać można jednak na inne sposoby, na przykład na lokacie odnawialnej. Jak wygląda jej zamknięcie?
Zamknięcie lokaty odnawialnej - jak to zrobić?
Lokata odnawialna polega na tym, że po upływie określonego okresu czasu (miesiąca, kwartału lub roku), automatycznie odnawia się na taki sam okres. To oznacza, że jeśli pozostawisz pieniądze w depozycie, bank będzie nadal naliczał oprocentowanie od złożonych środków.
Jeśli zlikwidujesz taką lokatę, to możesz utracić „nowe” odsetki - te, które naliczyły się po jej odnowieniu, czyli rozpoczęciu kolejnego okresu naliczania oprocentowania. Dlatego, jeśli chcesz jak najmniej stracić, zerwij taką lokatę na przykład w pierwszym dniu nowego okresu trwania depozytu.
Zerwanie lokaty strukturyzowanej
Taka lokata obejmuje część depozytową i inwestycyjną, czyli jej budowa jest nieco bardziej skomplikowana niż dwóch wyżej omówionych. Czy można ją zerwać? Tak, ponieważ takie prawo dotyczy każdego rodzaju depozytu bankowego. Instytucja finansowa nie może zabronić Ci zakończenia trwania lokaty w wybranym przez Ciebie momencie. Niestety może jednak Cię do tego skutecznie zniechęcać.
Banki wprowadzają mechanizmy mające odwieść klientów od takiego działania. Opłata karna naliczana przy zamknięciu lokaty strukturyzowanej może być bardzo dotkliwa. Czasami bywa nawet wyższa od kwoty wypracowanych odsetek. Przy likwidacji takiego depozytu możesz nie odzyskać całego wpłaconego kapitału.
Z tego wynika, że teoretycznie możesz zerwać taką lokatę, jednak w praktyce jest to bardzo niekorzystne. Nie tylko stracisz odsetki, ale możesz nawet wyjść na prowadzeniu takiej lokaty „na minus”.
Czy opłaca się zrywać lokatę?
Zerwanie lokaty zawsze wiąże się ze stratami dla klienta banku. Mogą to być dodatkowe koszty, opłaty manipulacyjne, ale przede wszystkim anulowanie odsetek, które zdążyły się naliczyć w określonym okresie.
Jeśli zastanawiasz się nad zerwaniem lokaty, przemyśl, czy warto. Być może jesteś w stanie poczekać do zakończenia trwania umowy lub skorzystać z innego źródła finansowania. To może być bardziej opłacalne.
Wszystko zależy oczywiście od Twojej indywidualnej sytuacji. Jeśli jesteś zdecydowany na zamknięcie lokaty, pamiętaj, że masz takie prawo w każdym momencie.