![[WIDEO, FOTO] Trąba powietrzna w Bielsku-Białej! Ponad 100 interwencji strażaków!](https://img.bielsko.info/ib/d0b0e2067165c6113a4f45aaec122c66/12/2023/08/skutki_burzy_ktora_przeszla_przez_bielsko_biala_22_08_2023_778c.jpeg)
Reklama
Najnowsze
- 29 maja 2023
- wyświetleń: 1123
[Historyczne ciekawostki] Poświęcenie Domu Ludowego w Leszczynach
W maju 1913 roku społeczność Leszczyn wybudowała Dom Ludowy, który stał się centrum życia społecznego i kulturalnego tej miejscowości.

Tak to wydarzenie relacjonowały ówczesne dzienniki. Dom Ludowy w Leszczynach, powstał dzięki: Zapobiegliwością miejscowego Koła włościańskiego TSL oraz Kółka rolniczego, wreszcie przy pomocy ofiarnego społeczeństwa polskiego stanął w tutejszej miejscowości dom ludowy, z którego oświata i miłość Ojczyzny roznosić się będzie między tutejszy lud rolny i robotniczy, który będzie bronił każdą duszę polską przed wabiącemi sidłami wrogów.
Dom Ludowy w Leszczynach poświęcono uroczyście w niedzielę, 18 maja 1913 roku. Rano odbyło się nabożeństwo połączone z obchodami majowymi w Straconce. Podczas sumy wygłosił podniosłe kazanie ks. prof. Sodawski z Żywca. Przemawiał prof. Podgórski. Ze Straconki ruszył duży pochód złożony z około 1.000 ludzi przez Lipnik do Leszczyny przed Dom Ludowy.
Aktu poświecenia dokonał miejscowy proboszcz, ks. Padykuła mową pełną głębokich myśli. P. Tabaczyński z Krakowa przemawiał imieniem Zarządu Głównego TSL, poseł Zamorski, przypominając historyę niedawno wybudowanego Domu Ludowego w Mikuszowicach, podniósł zasługi nauczycielstwa w organizowaniu ludności kresowej i wskazał na powstałą w Leszczynach placówkę jako na owoc współdziałania uświadomionych włościan i robotników i ofiarnego nauczycielstwa z panem Czarneckim na czele.
Poseł Dobija wskazał na postępy pracy narodowej na kresach, P. Turakiewicz z Kobiernic składał życzenia pomyślności imieniem Zarządu powiatowego Kółek rolniczych, prof. Podgórski imieniem Sokoła, Dr. Mikułowski imieniem Koła TSL w Białej, p. Pysz imieniem robotników. W końcu P. Frydel, prezes Koła TSL w Leszczynach, podziękował zebranym za obecność, a P. Czarnecki odczytał telegramy i (wymienił datki, nadesłane w ostatnich czasach na budowę domu. Powszechną uwagę zwrócił fakt, że datki te jak zwykle pochodziły w przeważnej części z Galicy wschodniej. Śpiewem patryotycznym zakończono tę piękną uroczystość.
Wśród obecnych zauważyliśmy jeszcze Delegatów Komory arcyksiążęcej z Żywca (Arcyksiążę Karol Stefan darował jak wiadomo grunt pod budowę domu), dalej Dyrektora Dra Niżyńskiego, Dyrektora. Steina z kilku profesorami i wiele osób z Nauczycielstwa.
Sam Dom Ludowy, stanowiący własność kółka rolniczego i Koła TSL w Leszczynach, przedstawiała się okazale. Stał tuż przy gościńcu żywieckim w domu mieścił się sklep kółka rolniczego i czytelnia, a na pięterku było parę pokoików przeznaczonych na mieszkania prywatne. Brakowało tylko dużej sali na zgromadzenia, ale jak zapewniali inicjatorzy, i ta ma zostać wkrótce dobudowana.
Reklama
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Historyczne ciekawostki
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Gorący temat[FOTO] Archiwalne dni Bielska-Białej. Unikaty z lat 70. XX wieku

[WIDEO] Bielsko-Biała w 1996 roku. Zobaczcie jak wyglądało miasto!

[Historyczne ciekawostki] 130 lat turystyki górskiej w Bielsku

Gorący temat[Historyczne ciekawostki] Przypadki starobielskie

[FOTO] Okno kamienicy zyskało nową funkcję. Często zatrzymują się przy nim turyści

Gorący temat[Historyczne ciekawostki] Tylko tramwajów ciągle żal…

Gorący temat[Historyczne ciekawostki] Unikatowe zdjęcia ze starej strażnicy
