
Najnowsze
- 24 marca 2023
- wyświetleń: 693
Wyciągarka elektryczna - do czego służy i jak działa?
Materiał partnera:
Jazda samochodem terenowym po bezdrożach to prawdziwa gratka dla amatorów czterech kółek. Off-road kojarzy się z dużymi pojazdami i trudnym terenem. Właśnie ze względu na pokonywanie niełatwych odcinków trasy zabiera się specjalistyczne narzędzia, takie jak wyciągarki samochodowe. Najpopularniejszym ich rodzajem są wyciągarki elektryczne. Czym one są i jak one działają? Warto przyjrzeć się tym narzędziom.

Czym są wyciągarki elektryczne i jak działają?
Utkwienie w błocie i niemożność pokonania nierównego terenu, to coś, co dobrze znają kierowcy samochodów terenowych. Sytuację ratują specjalistyczne narzędzia służące do podnoszenia i wyciągania pojazdów. Są nimi wyciągarki samochodowe. Wyróżnić można kilka ich typów. W dobrze wyposażonych warsztatach samochodowych spotkać można wyciągarki ręczne, mechaniczne i hydrauliczne. Coraz częściej pojawiają się w nich także wyciągarki elektryczne. O wzroście zainteresowania tym ostatnim typem wyciągarek decyduje kilka czynników. Po pierwsze, o ile są prawidłowo konserwowane i odpowiednio wykorzystywane, to pracują wydajnie i błyskawicznie.
Jak prawidłowo z nich korzystać? Każda wyciągarka elektryczna ma określony udźwig i moc silnika. Wykorzystując ją, warto pamiętać, by waga podnoszonego pojazdu bądź ładunku była dostosowana do parametrów tego narzędzia. Sposób działania jest prosty. Podczepia się ją za pomocą liny do ładunku i podnosi. Na ich popularność rzutuje również uniwersalizm. Chętnie wykorzystuje się je w logistyce do ponoszenia towarów i w warsztatach samochodowych. Również pracownicy pomocy drogowej realizują swoje zadania, używając tego typu urządzeń.
Jak wybrać wyciągarki elektryczne?
Wyciągarki o napędzie elektrycznym mogą różnić się od siebie. Wiele zależy od producenta i zaimplementowanych rozwiązań technicznych. W omawianej kategorii wyciągarek spotkać można ich dwa główne rodzaje.
- Wyciągarki linowe. Są to narzędzia, które dobrze się sprawdzają w przypadku podnoszenia towarów lub pojazdów, które nie przekraczają 4 ton. Są lżejsze i działają na zaczepianą linę. Z ich pomocą można przenosić ładunki na odległość oscylującą wokół 100 metrów.
- Wyciągarki łańcuchowe. Masywne, podczepiane łańcuchy dedykowane są użytkownikom, którzy w zamyśle transportują cięższe ładunki. Takie wyciągarki często stosowane są w logistyce i mają udźwig do 10 ton.

Decydując się na zakup wyciągarki, warto określić wcześniej jej przeznaczenie i maksymalny udźwig. Takie podejście pozwala dopasować urządzenie do rodzaju zadań, które ma spełniać i zaoszczędzić pieniądze. W trakcie zakupów dobrze jest też zwrócić uwagę na takie czynniki jak moc silnika, długość i jakość linki, czas podnoszenia i zabezpieczenia sprzętu.
Jak prawidłowo konserwować wyciągarki elektryczne?
Wyciągarki o napędzie elektrycznym wymagają odpowiedniego podejścia do konserwacji. Pytania dotyczące sposobu dbania o te narzędzia nasuwają się same. Wyciągarka elektryczna - jak o nią dbać? Błędem powielanym przez użytkowników wyciągarek jest traktowanie ich myjką ciśnieniową. Należy pamiętać, że zbyt duża ilość wody prowadzi do inicjacji i rozwoju procesów korozyjnych. Lepiej tego uniknąć. Najlepiej wyczyścić powierzchnię wyciągarki z piasku, błota i innych nieczystości za pomocą lekko nawilżonej szmatki. Wyczyszczone narzędzie zaleca się wystawić na działanie promieni słonecznych. Czy suszenie sprzętu na świeżym powietrzu jest aż tak dalece istotne? Okazuje się, że tak, owszem. Podobnie jak w przypadku mycia tego narzędzia, tak i jego suszenie sprawia użytkownikom pewne kłopoty. Wynikają one z niewiedzy. Często spotykaną praktyką jest nakrywanie przeczyszczonej wyciągarki pokrowcem, a to dość poważny błąd rzutujący na pojawienie się korozji.
Dobra konserwacja dotyczy również cyklicznych przeglądów technicznych. Dobrze jest zaangażować do tego mechanika, który sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Niezależnie od tego, czy wyciągarka jest stosowana często, czy sporadycznie, powinna też być oliwiona. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Chodzi o zdrowy rozruch wyciągarki. Lepiej zatroszczyć się o to przed koniecznością wydobycia pojazdu z błota. Ostatnią kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest stabilność liny. Przed umieszczeniem wyciągarki w samochodzie warto, jest rozwinąć ją na całej długości. Pozwala to na weryfikację, czy faktycznie nadaje się do potencjalnych zadań.